smrtelné nebezpečí

Americká přehrada je stabilní, 188 tisíc lidí zůstává evakuováno

Téma:

Kalifornské úřady nařídily okamžitou evakuaci lidí žijících v okolí nejvyšší americké přehrady u jezera Oroville. Důvodem bylo vysoké riziko přetečení tamní přehrady. Evakuace se dotkla zhruba 200 tisíc lidí.

Po vytrvalých deštích se Kalifornie potýkala s dalším obrovským problémem. Musela urychleně evakuovat tisíce lidí kvůli tomu, že hrozilo přetečení nejvyšší přehrady Oroville. "Toto není cvičení, toto není cvičení," varoval na sociálních sítích tamní šerif.

 

Nouzový přepad přehrady se podle prvotních informací mohl protrhnout každou chvíli, upozorňovaly kalifornské úřady. V přepadu chybí kusy betonu, nepomáhalo příliš ani to, že voda se z přehrady vypouští už od čtvrtka. Podle listu Washington Post ale přímo protržení nehrozilo. Hrozilo ale přetečení přehrady a katastrofální záplavy.

 

 

Kalifornský guvernér Jerry Brown požádal už v pátek federální agenturu pro krizové situace o vyhlášení nouzového stavu kvůli nebezpeční záplav a sesuvů půdy, informuje televize NBC.


GALERIE: Nebezpečí protržení nejvyšší americké přehrady

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Hrozí protržení nejvyšší americké přehrady - 1

 

Více než dva kilometry dlouhá a 230 metrů vysoká přehrada pojme asi čtyři kubické kilometry vody. Ta se začala valit přes nouzový přepad už v sobotu - stalo se tak poprvé za téměř 50 let.

 

Podle nejnovějších informací bylo kvůli hrozbě evakuováno nejméně 188 tisíc lidí, informuje CNN. Prozatím zůstávají v evakuačních centrech, uvedl v pondělí odpoledne na tiskové konferenci místní šerif.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Děsivá přírodní katastrofa. Australská pláž se propadla do země

Fotky, které berou dech: Přírodní katastrofy, lidská bída, ale i naprosté štěstí

lud TN.cz