Problém pro rodiče

Je jediná svého druhu v Česku. Teď hrozí, že dětskou léčebnu zavřou!

František Nyklas
František Nyklas
22.6. 2020 22:23
Téma:

Rodiče dětí s těžším průběhem cukrovky mají obavy z uzavření léčebny Mánes v Karlových Varech - jediné svého druhu u nás. Její dosavadní provozovatel - pražská Nemocnice Na Bulovce - totiž přestala mít o léčebnu zájem.

Do léčebny Mánes přijela se svou nemocnou dcerou Veronika Řezníková z Hodonínska už počtvrté. Holčičku v průběhu celého měsíce čekají léčebné procedury a setkání se stejně nemocnými kamarády.


"To je asi ten největší přínos pro ty děti. Nejsou v tom samy. Vidí, že i ostatní mají senzor, pumpu nebo si musí hlídat jídlo,“ tvrdí Řezníková.

 

 


Rodiče dětí s diabetem se teď dozvěděli, že léčebna tam má končit. Pražská Nemocnice Na Bulovce ji má v úmyslu vrátit státu. "Určitě pro mne, jako pro rodiče, je to obrovský průšvih,“ tvrdí další maminka Alice Kondelčíková.


Desetiletá školačka ze Středočeského kraje je v lázních už poosmé. "S cukrovkou jsme neměli žádné zkušenosti. Byl to velký zásah do života,“ stýská si maminka dívky Hana Šenkýřová.


Komplex šesti budov Lázní Mánes převzala Nemocnice Na Bulovce od státu v roce 2018. A už nyní její vedení přiznává, že si vzalo příliš velké sousto a o provoz léčebny ztratilo zájem.


"Pro to, abychom Lázně Mánes mohli dále provozovat, bychom potřebovali investici přibližně deset milionů korun. Rozhodli jsme se je vrátit do konce roku státu,“ řekla mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

 

 


Léčebnu navštěvuje ročně bezmála 500 dětí s cukrovkou a poruchami metabolismu.


"Ministerstvo zdravotnictví má určitě velký zájem na tom, aby ta péče mimo jiné i o diabetické děti pokračovala. Jednáme v tuto chvíli také s Lázněmi Kynžvart a hledáme, kdo by je dál provozoval,“ tvrdí mluvčí resortu Gabriela Štěpányová.


Budovy léčebny jsou ale v technicky velmi špatném stavu a potřebují rozsáhlé opravy.

ls TN.cz