kontrola NKÚ

Velký průšvih! Česku hrozí, že bude muset vrátit miliardy z EU

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: Mediafax
Téma:

Vybudování vědeckých center stálo Českou republiku 36 miliard korun, jen v prvních pěti letech přijdou stát na dalších 24 a půl miliardy, skoro polovině z nich ale hrozí zánik. Celkem bylo prověřeno přes 50 projektů, na které byly vyplaceny dotace za 9,3 miliardy korun, u 14 z nich hrozí, že budou muset dotace vrátit. Vyplývá to z poslední kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

"Kontroloři prověřili 56 projektů, na které byly vyplaceny dotace za 9,3 miliardy korun. Z této celkové částky tvořil příspěvek EU 7,9 miliardy korun a další téměř 1,4 miliardy korun vyplatila Česká republika ze svého rozpočtu. Pokud dojde u některého projektu dotovaného z EU k porušení podmínek udržitelnosti, příjemce musí část, případně i celou dotaci vrátit," varuje NKÚ.

 

Z kontrolovaných projektů hrozí 14 z nich, že kvůli nedostatkům o dotace pravděpodobně přijdou. Pokud je příjemcem dotace stát, hradí vzniklé náklady ze svého rozpočtu.

 

 

Největším problémem je udržitelnost projektů. Jako příklad může posloužit projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na zřízení center podpory inkluzivního vzdělávání za více než 133 milionů korun. Všech devět center, která byla v rámci projektu vybudována, po jeho ukončení okamžitě zaniklo.

 

 

Dalším problémem je zajištění financování projektů po dobu 5 let udržitelnosti. U pěti z jedenácti kontrolovaných vědeckých center dotovaných z programu Výzkum a vývoj pro inovace hrozí, že tyto podmínky nesplní. Přitom se jedná o velmi nákladné projekty. Do vybudování 48 vědeckých center se investovalo 36 miliard korun a podle odhadů zatíží státní rozpočet o dalších 24,4 miliard korun. Podle kontrolorů problémová centra nemohou najít dostatečné finanční zdroje.
 

Související témata:
klma TN.cz