důležité reformy

Hrozí vyhynutí milionu druhů živočichu a rostlin, varuje OSN

Téma:

Vyhynutí až milionu druhů živočichů a rostlin podle zprávy OSN hrozí už během několika desetiletí. Zhoršující se stav přírody dokáže podle vědců zvrátit jen okamžitá reakce lidstva. A to například reformou zemědělství.

Lidstvo se od sedmdesátých let rozrostlo o více než dvojnásobek, z necelých čtyř miliard na sedm celá šest miliardy. A s ním vzrostla i spotřeba. OSN proto varuje, tato obrovská zátěž na modrou planetu může mít katastrofální následky.

 

"Pokud budeme vyrábět jídlo a energie jako doposud, ztratíme rozmanitost života a změníme klima Země. Naše zpráva ale ukazuje také řešení, můžeme vyrábět udržitelně," sdělil sir Robert Watson.

 

Poškození ekosystémů podle OSN dokáže kromě změn ve výrobě a konzumaci napravit také reforma zemědělství a potravinářského průmyslu na světové úrovni. Nejvíce na klimatické změny doplácí Afrika.

 

"Africký kontinent ke změně klimatu prakticky nepřispívá, ale jeho části patří k těm, kde jsou změny nejvíce zničující. Podívejte se na bouře v Mozambiku, Zimbabwe a Malawi nebo na sucho v oblasti jižní Sahary," vysvětlil generální tajemník OSN António Guterres.

 

 

Vrásky na čele vědcům dělá také odlesňování. V tropech mezi lety 1980 až 2000 zmizelo na 100 milionů hektarů lesa. A přímo je ohroženo přes 40 procent obojživelníků, 33 procent korálových útesů a třetina mořských savců. Podle odhadů hrozí vyhynutí 10 procentům druhů hmyzu.

 

"Není pozdě, ale přibližujeme se momentu, kdy už budou následky nezvratné," doplnil Guterres. Na zprávě se podílelo 450 odborníků ze 132 zemí včetně Česka. Studie takového významu vyšla naposledy před 14 lety.
 

Eva Klementová / Kristina Tůmová / klma tn.cz / TV Nova