Překvapivé zjištění

Hrozivé tesáky a dlouhé tělo! Tyhle ančovičky byste si na pizzu asi nedali

Ančovičky
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
14.5. 2020 5:55
Téma:

Sardel obecná je mořská ryba, častěji známá pod názvem ančovička. Využívá se například jako ingredience, kterou kuchaři dávají na pizzu. Podle odborníků však tyto malé rybky mohly před 66 miliony let vypadat úplně jinak.

"Tým amerických vědců našel dva prehistorické druhy sardele, které měly hrozivé tesáky vyčnívající z horní čelisti,“ píše Daily Mail.

 

Právě existence této dravé ryby s tesáky může být důkazem výjimečné evoluční hry, která probíhala po vymíraní druhů na konci křídy, tedy před zhruba 66 miliony let. Fosilie experti nalezli v Belgii a Pákistánu.

 

 

Jak přesně zvíře vypadalo, však není úplně jasné, jelikož se zachovaly pouze úlomky rybí hlavy. To ztěžuje také přesné určení velikosti. Podle odborníků ale mohly dorůstat délky až 40 palců (tedy jednoho metru).

 

 

Je tedy jisté, že tyto dravé ryby byly daleko větší než ančovičky, jak je známe dnes. "Právě to, že před 66 miliony let bylo vyhubeno obrovské množství druhů, vytvořilo volné místo v ekosystému a vyvinuly se druhy nové,“ uvádí Daily Mail.

 

Hodně zvířat poté vedlo boj o přežití, což zapříčinilo, že došlo k postupnému vývoji a přizpůsobení jednotlivých rysů u mnoha tvorů.

TN.cz