Vylidněné oblasti

Hrůzostrašná města duchů. Podívejte se na opuštěná místa naší planety

Opuštěná místa
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Opuštěná místa ve světě.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
23.6. 2020 5:45
Téma:

Po celém světě existuje řada míst, která byla opuštěná prakticky ze dne na den ať už v důsledku války, nebo přírodní katastrofy. Tzv. města duchů často lákají turisty, kteří se je rádi vydávají prozkoumávat. Podívejte se na přehled patnácti největších opuštěných míst na světě.

Hašima

Ostrov Hašima, často nazývaný také jako ostrov bitevních lodí, se nachází přibližně patnáct kilometrů od japonského města Nagasaki. Neobydlený je asi čtyřicet let a jeho dominantou jsou především původní betonové domy, které obklopuje mořská zeď.


Hašima byl známý pro své uhelné doly, kdy na začátku 20. století koupila ostrov společnost Mitsubishi, která zde vytvořila projekt na dobývání uhlí. V 60. letech však firma důl uzavřela a ostrov se postupně vylidnil.

 

 

Ordos

Čínské město Ordos v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko se začalo stavět v roce 2003. Na první pohled na něm není nic zvláštního. Pokud se ale podíváte pozorně, zjistíte, že v budovách není vidět ani živáčka a ulice jsou liduprázdné.
Na ploše 355 kilometrů čtverečních bylo vybudováno město přibližně pro milion lidí, dodnes se podařilo obsadit jen dvě procenta.

 

 

 


Ašchabad

Relativně mladé hlavní město Turkmenistánu Ašchabad, bylo vybudováno jako centrum moci. Na každém kroku zde můžete spatřit zlaté sochy a luxusní budovy z bílého mramoru. Kvůli své velké rozloze však může působit jako město duchů. Podle odhadů z roku 2012 zde totiž žilo jen něco málo přes milion obyvatel.

 

 

Ruby

Jedno z nejlépe zachovaných měst duchů se nachází v Arizoně. Bylo založeno jako domov pro horníky v 19. století. V dolu Montana se vyrábělo zlato, stříbro, olovo, zinek a měď. V roce 1940 se však důl uzavřel a lidé město opustili. Nyní jsou tamější doly domovem obrovské kolonie mexických netopýrů.

 

 

Tianducheng

Výstavba čtvrti ve městě Chang-čou v Číně začala přibližně kolem roku 2007 a její dominantou je 108 metrů vysoká kopie Eiffelovy věže. Mimo jiné se zde nachází také repliky dalších pařížských budov. Přestože je ve čtvrti možné ubytovat až deset tisíc lidí, v roce 2013 zde žilo pouhých 2000 lidí.

 

 

 

Další vylidněná místa naleznete na následující stránce.

1
2 3
TN.cz