Silná bouře

Hurikán Dorian nepřežilo 20 lidí! USA hlásí tornáda, hrozí ničivé povodně

Martin Klícha
Martin Klícha, Jan Pánik
Aktualizováno 5.9. 2019 22:22
Téma:

Hurikán Dorian, jehož řádění na Bahamách podle nejnovějších informací nepřežilo nejméně 20 lidí, dorazil k východnímu pobřeží Spojených států jako bouře druhého stupně. S rychlostí 110 kilometrů v hodině nyní postupuje podél východního pobřeží USA severním směrem. Ve 22:00 našeho času se nacházel necelých 100 kilometrů jižně od města Myrtle Beach v Jižní Karolíně.

Jen za poslední den bylo v Severní a Jižní Karolíně hlášeno nejméně 10 tornád, které hurikán doprovázejí. Objevilo se například v Little River. "Znělo to, jako by těsně kolem domu jel vlak. Tornádo vytrhlo stromy, zničilo střechu a dokonce odneslo auto," popsal podle USA Today tamní obyvatel Nils Regnell.

 

Několik dalších tornád pak zasáhlo Onslow County v Severní Karolíně. Tam navíc úřady zakázaly přístup do několika okresů, v některých platí zákaz nočního vycházení. Letiště v přístavním městě Charleston v Jižní Karolíně už zrušilo všechny své lety. V obou státech podle meteorologů hrozí silné deště, mnohametrové vlny a sesuvy půdy.Hurikán se nyní podle předpovědi pohybuje podél východního pobřeží Spojených států. V noci na pátek očekávají hurikán u pobřeží Severní Karolíny. V pátek se má od americké pevniny odpoutat a zamířit nad oceán. Podle meteorologů by měl už oslabený v polovině září zasáhnout i střední a severní Evropu.

 Zatímco mnozí sledují, co stojí hurikánu v cestě, satelity na oběžné dráze zaznamenaly i škody, které za sebou Dorian zanechal.

 

Na satelitním snímku z 2. září, který pořídily satelity Sentinel Evropské vesmírné agentury a zpracovaly týmy americké NASA, jsou světle modrou barvou vyobrazena zatopená místa po přechodu hurikánu.Červené ohraničení zachycuje plochu o rozměrech 176 kilometrů na 170 kilometrů, každý pixel obrázku představuje 30 metrů.

 

 

Letecké záběry na zpustošené Bahamy hurikánem Dorian:
 

Související témata:
TN.cz