Dorian

Hurikán Dorian "přešlapoval" na místě, teď se řítí na Floridu!

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Publikováno 3. 9. 2019
Téma:

Hurikán Dorian zpustošil Bahamy a zabil tam pět lidí. Nad ostrovy se navíc nečekaně na desítky hodin zastavil, teď už pokračuje v cestě k pobřeží Floridy. I když poněkud zeslábl, stále ho provází vítr o rychlosti téměř 200 kilometrů za hodinu.

Nejsilnější hurikán v historii Baham. Živel se tu usadil na dlouhých padesát hodin. Za posledních 30 hodin se přitom pohnul jen o padesát kilometrů. Naprosto zdevastoval ostrovy Abaco a Grand Bahama, kde bral životy a se zemí srovnal nebo poškodil až třináct tisíc domů.

 

Obyvatelé ale nemají vyhráno - kromě silného větru Dorian na ostrovy přinesl velké vlny a prudké deště. Ty zvedly hladinu až do druhých pater domů. Vyplavena je také nemocnice ve městě Freeport, které nezbylo než evakuovat pacienty.

 

Hurikán v úterý pozdě odpoledne ostrovy konečně opustil a opět postupuje k pobřeží Spojených států. K němu dorazí ve středu ráno - v plné síle ale neudeří. Do pátku má postupně opsat trasu kolem břehů Floridy, Georgie a obou Karolín. Pak se podle prognóz stočí víc na východ a o víkendu mine New York.

 

 

"Trochu se obávám toho, jak pomalu postupuje. Musíme se starat o víc věcí, než kdyby se přes nás jen rychle přehnal," dumá majitel restaurace na Floridě Denny Spencer.

 

Spojené státy se i tak připravují na silný vítr a vydatné srážky. Na jihovýchodním pobřeží už letecké společnosti od pondělka zrušily na dva tisíce spojů. Na Floridě jsou kompletně zavřená tři letiště, včetně rušného uzlu v Orlandu.

 

Pro případ nouze je připraveno několik evakuačních center. Lidé jsou ale nervózní a nejraději by už měli všechno za sebou.

Související témata:
pez TN.cz