Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sledujeme on-line Tropické bouře

Hurikán Florence zabil 11 lidí. Filipíny hlásí už 25 obětí tajfunu

Zdroj: TV Nova

Střed hurikánu Florence udeřil v pátek na americké pobřeží u města Wilmington v Severní Karolíně. Živel si vyžádal zatím 11 obětí, mezi nimi ženu a její malé dítě, na jejichž dům spadl strom. Hurikán zeslábl na tropickou bouři. Sever Filipín zdevastoval tajfun Mangkhut, který nepřežilo nejméně 25 lidí.

Záchranáři evakuovali stovky lidí ze zatopených měst a zničených budov. Bez proudu je přibližně 900 tisíc domácností. Meteorologové očekávají, že vzhledem k pomalému postupu bouře potrvají záplavové deště celý víkend. Hurikán sice už zeslábnul na tropickou bouři, ale ničivý déšť a vítr trvají.

 

Živel si vyžádal první oběti. V severokarolínském Wilmingtonu zahynula žena a její malé dítě, na jejichž dům spadl strom. Místní hasiči na twitteru uvedli, že otec dítěte utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice.

 

Další obětí se stala žena v okrese Pender v Severní Karolíně, ke které kvůli stromům na silnici včas nedorazila záchranná služba. Čtvrtým mrtvým je muž v okrese Lenoir, který zemřel při zapojování generátoru. V témže okrese zahynul také další muž, který vyšel ven zkontrolovat lovecké psy a smetla ho vichřice.

Filipíny zasáhl ničivý tajfun Mangkhut. Video ZDE: 

 

On-line reportáž

Hurikán Florence dorazil do USA

4:40

Tajfun Mangkhut zabil na Filipínách nejméně 25 lidí, informovala agentura Reuters s odvoláním na novou bilanci vládních úřadů. Většinu obětí si vyžádaly sesuvy půdy v horských oblastech.

0:10

Hurikán Florence má už 11 obětí. Novou bilanci zveřejnila agentura AP

17:01

Počet obětí hurikánu Florence v USA vzrostl na sedm. Dva lidé zemřeli na ostrově Harker, uvedla záchranná služba z Carteret County. Identita obětí je zatím neznámá, píše deník NY Post.

.

 

Agentura AP mezitím s odkazem na meteorologickou službu informovala, že hurikán kolem půlnoci SELČ zeslábl na tropickou bouři, kterou ale mohou nadále v Severní a Jižní Karolíně provázet silný vítr a záplavy.

 

 

Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper varoval, že záplavy může pocítit téměř celý stát. V přímém ohrožení je správní středisko Wilmington. Během příštích dvou až tří dnů spadnou na Severní Karolínu srážky obvyklé v období osmi měsíců. Úřady varovaly, že záplavy způsobí vážné znečištění zdrojů pitné vody.

 

16

GALERIE: Hurikán Florence

Zdroj: ČTK

Hurikán Florence - 1

Hodnocení:

 

Výpadek proudu podle odhadů zasáhne miliony Američanů a obnova dodávek potrvá týdny. Do víc než 150 nouzových ubytoven se uchýlilo kolem 20.000 lidí.

 

Velké množství srážek napadlo například ve městě New Bern, bleskové povodně odřízli nejméně 150 lidí. S evakuací pomáhají armádě i dobrovolníci.

 

Záznam z Morehead City před úderem hurikánu Florence:

 

Nacházíte se v místech, která zasáhl hurikán Florence či tajfun Mangkhut? Pošlete nám své záběry, fotografie a svědectví na zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku.

 

Kromě záplav budou podle meteorologů ohrožovat pobřežní oblasti i sesuvy půdy. Přímý nápor živlu bude patrný až dva nebo tři kilometry hluboko ve vnitrozemí. Silné deště se očekávají i ve státech Alabama, Tennessee, Kentucky a Západní Virginie.

 

Stav ohrožení vyhlásila federální vláda v Georgii, Severní a Jižní Karolíně, Virginii, Marylandu a ve Washingtonu.

 

 

Média v Americe hurikán Florence označují výrazy jako "monstrum" nebo "bestie". V zasažené oblasti byla mimo jiné zrušena více než tisícovka letů.

 

Podle šéfa meteorologické společnosti Accuweather Joela Myerse by živel by mohl napáchat škody ve výši 50 až 60 miliard dolarů (1,1 až 1,32 bilionu korun). Největší riziko přitom představují záplavy, o něco menší budou škody způsobené na pobřeží přílivovými vlnami a třetím nejvýznamnějším faktorem bude vítr.

 

Hurikány mohou ovlivnit také počasí v Česku, a to v podobě tzv. exhurikánů. "V loňském roce se z hurikánu Maria, který postupoval přes Karibik k východnímu pobřeží a dále k severu, stala oblast nízkého tlaku vzduchu. Ta postoupila zpátky přes Atlantik nad Velkou Británii a k nám do střední Evropy došla jako tzv. exkhurikán. Do České republiky přinesla déšť, přeháňky a zesílení větru. U nás se tedy s hurikánem jako takovým setkat nemůžeme, ale může k nám přijít tzv. exhurikán. Je to ale spíše rarita. Předtím se to stalo v roce 2002. Uvidíme, co udělá exhurikán Florence - jestli se z něj také nestane talková níže a nezačne ovlivňovat počasí u nás," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

Sever Filipín zasáhl tajfun Mangkhut

Nejméně 25 lidí zabil na Filipínách mohutný tajfun Mangkhut, který se v sobotu přehnal přes sever souostroví. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na novou bilanci vládních úřadů. Většinu obětí si vyžádaly sesuvy půdy v horských oblastech.

 

Dnes tajfun zamířil k hustě osídleným oblastem Hongkongu a jižní Číny. V hongkongském přístavu Victoria Harbour jsou očekávány vlny o výšce asi 3,5 metru. Úřady proto vyzvaly obyvatele, aby nechodili na pobřeží. Letecká společnost Cathay Pacific zrušila všechny dnešní lety, spoje ruší i další aerolinie. Na hongkongském mezinárodním letišti proto uvázly desetitisíce lidí.

 

Na Filipínách kvůli tajfunu vyhledalo více než 100.000 osob útočiště v evakuačních centrech, napsal zpravodajský server BBC News. Vzhledem k tomu, že řada silnic je neprůjezdná a na mnoha místech nefunguje telefonické spojení, nejsou veškeré dopady živlu ještě známy.
 

 

 

V zemědělské provincii Cagayan na hlavním ostrově Luzon existují obavy z rozsáhlých škod na úrodě. Poradce prezidenta Francis Tolentino prohlásil, že podle odhadů se před příchodem bouře podařilo sklidit jen pětinu úrody, což vážně ohrožuje zásoby rýže a kukuřice.

 

Původně byl Mangkhut označovaný za supertajfun vzhledem k mohutnému vichru, který před příchodem bouře na filipínskou pevninu dosahoval v nárazech až 330 kilometrů v hodině. Od té doby zeslábl na 155 kilometrů v hodině, v nárazech pak až 190 kilometrů za hodinu. Kvůli bouři bylo na Filipínách zrušeno 150 letů, z toho třetina mezinárodních, zastavena byla námořní doprava.

 

Pás s deštěm, který tajfun Mangkhut provází, je široký 900 kilometrů a v důsledku lijáků hrozí záplavy a sesuvy půdy. Právě pod sesuvy bahna a pod zřícenými domy našla smrt většina obětí. Mezi oběťmi jsou i rodiče, jejich nemluvně a dvouleté dítě. Podle úřadů se rodina odmítla evakuovat ze silně ohroženého horského městečka v provincii Nueva Vizcaya.

 

ČTK/tn.cz