nebezpečné počasí

Hurikán Lorenzo zasáhl Azory, rychle se blíží k Irsku a Británii

Hurikán Lorenzo na satelitních snímcích
Zdroj: facebook, NOAA NWS National Hurricane Center
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 2. 10. 2019
Téma:

Hurikán Lorenzo se velmi rychle vzdaluje od Azorských ostrovů a blíží se i nadále k Evropě. Bouře stále slábne, i tak se ale očekává, že zejména do Irska a na sever Anglie přinese velmi silný vítr a větší množství srážek.

Lorenzo se ve středu odpoledne kolem 18:00 hodiny nacházel podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru 1525 kilometrů od irského města Cork.

 

Bývalá tropická cyklona se pohybuje severovýchodním směrem rychlostí 69 kilometrů v hodině, stejným směrem by se měla pohybovat i během čtvrtečního rána. Podle předpovědi by měla postupně začít zpomalovat.

 

Střed bouře by se měl během noci na pátek přehnat západně od Irska a Anglie. Například irská národní agentura pro počasí vydala varování před silným větrem, který by mohl v nárazech dosahovat rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Meteorologové také varují před velkým množstvím srážek.

 

 

Hurikán Lorenzo už ve středu ovlivňoval počasí na Azorských ostrovech. Mnoho míst skončilo bez dodávek elektrického proudu, silný vítr vyvracel a lámal stromy. Vše se naštěstí podle agentury Enex obešlo bez ztát na životech.


TN.cz