Nejvyšší stupeň poplachu

Hurikán Willa míří na Mexiko! Dosáhne až hrozivých 220 km/h

Téma:

Hurikán Willa se rychle rozrostl do extrémně nebezpečné bouře a neuvěřitelnou rychlostí se řítí na pobřeží Mexika. Dosáhl už 5. stupně síly, což je nejvyšší stupeň hurikánové škály.

V příštích dnech by měl hurikán zasáhnout mexickou oblast mezi Mazatlánem a Puerto Vallartou. Americké Národní centrum pro hurikány v neděli večer vydalo prohlášení, že Willa může dosáhnout takové intenzity, že může ohrožovat životy. Podle odborníků zapříčiní extrémní bouřky, vítr, dešťové srážky a okamžité záplavy v částech jihozápadního, západního a středního Mexika, uvedl web washingtonpost.com. V těchto oblastech se očekávají až čtyřmetrové vlny.

 

Na pobřeží Mexika mezi San Blasem a Mazatlánem bylo vydáno varování, některé školy ruší výuku. Do nedělního večera se vítr pohyboval rychlostí 9 km/H, v noci však rapidně zesílil. V úterý ráno byl na vrcholu hurikánové škály a pohybuje se rychlostí 11 km/h. Vítr hurikánu Willa v současnosti dosahuje až 220 km/h.

 

V jihozápadní části Mexika se lidé pro změnu chystají na příchod tropické bouře Vicente, která sice podle odborníků nebude mít tak ničivé následky jako hurikán Willa, avšak může v některých částech způsobit záplavy.

 

 

Ještě dva týdny zpátky sužovaly silné hurikány i Evropu. V neděli 14. října zasáhla Portugalsko bouře Leslie. Polámala stovky stromů a několik tisíc domácností odřízla od elektřiny. Vítr dosáhl rychlosti až 176 kilometrů za hodinu. 

Související témata:
mj TN.cz