NOAA

Hurikánová sezóna nabírá na síle! Meteorologové sledují dvě bouře a hurikán

Hurikán, bouře
Zdroj: NOAA NWS National Hurricane Center
Martin Klícha
Martin Klícha
25.7. 2020 6:27
Téma:

Hurikánová sezóna nabírá na síle. Tropická bouře Hanna míří k Texasu, tropická bouře Gonzalo zesiluje a měla by zasáhnout Návětrné ostrovy. Pozornost v tichém oceánu pak strhává hurikán Douglas.

Pro část Havajských ostrovů již byla vyhlášena varování před hurikánem Douglas, lidé na ostrovech by měli situaci pozorně sledovat. Hurikán zatím dosahuje čtvrté kategorie, vítr dosahuje rychlosti až 185 kilometrů v hodině s mnohem silnějšími nárazy.

 

Americké Národní centrum pro hurikány již vydalo několik upozornění na tropickou bouři Gonzalo, která se nachází kolem 550 kilometrů od Návětrných ostrovů. Výstraha byla vyhlášena pro ostrovy Svatý Vincent a Grenadiny. Varování pak platí pro Tobago, Grenadu.

 

Bouře Gonzalo by měla zasáhnout některé ostrovy během soboty. Zatím se pohybuje západně rychlostí asi 30 kilometrů v hodině. Vítr dosahuje rychlosti kolem 95 kilometrů v hodině, nárazy větru mohou být silnější.

 

 

Gonzalo stále sílí, podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) není vyloučeno, že se z něj stane hurikán před tím, než dorazí k Návětrným ostrovům.

 

Posledním sledovaným systémem je tropická bouře Hanna. Na pobřeží Texasu již bylo vyhlášeno varování před příchodem silné bouře. Ta se v sobotu ráno nacházela 300 kilometrů východně od Corpus Christi v Texasu.

 

 

Vítr dosahuje rychlosti kolem 85 kilometrů v hodině. Bouře je problémová zejména množstvím srážek, které má do Texasu a Luisiany přinést. NOAA varuje před možnými bleskovými povodněmi.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz