SpaceX

Hvězdné vlaky na nebi, další satelity sítě Starlink zastavila bouře Arthur

Satelity Starlink nad Anglií
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
19.5. 2020 5:46
Téma:

Na oběžnou dráhu se v pondělí měla dostat další várka satelitů sítě Starlink, kterou buduje společnost SpaceX. Projekt schytává velkou kritiku zejména od astronomů a astrofotografů, kterým výrazně ztěžuje podmínky pro jejich práci. Hned po vypuštění jsou družice vidět pouhým okem, kdy tvoří "hvězdné vlaky". Start musel být odložen kvůli bouři Artur.

Společnost SpaceX se chystala na oběžnou dráhu vypustit dalších 60 satelitů sítě Starlink, jedná se o osmou várku. Kvůli špatnému počasí byl ale start rakety Falcon 9 několikrát odložen.

 

"Odkládáme misi Starlink kvůli tropické bouři Arthur, nejdříve bude startovat Crew Demo-2," uvedla společnost SpaceX na sociálních sítích. Crew Demo-2 je dlouho očekávaný start, půjde totiž o první let s posádkou z americké půdy po velmi dlouhé době.

 

Pojekt Starlink, který má přinést dostupný internet i do nejvzdálenějších koutů světa, má tvořit kolem 12 tisíc satelitů, už nyní je ale terčem kritiky kvůli výraznému znečištění oblohy. To ztěžuje práci například astronomům.

 

 

Rušivě mohou působit satelity i pouhým okem, krátce po startu jsou totiž dost výrazné, navíc letí těsně za sebou a tvoří několik světlých bodů za sebou.

 

SpaceX pracuje na tom, aby byly družice méně výrazné, kromě tmavšího nátěru nyní testuje speciální sluneční clonu, která by měla pomoci zmenšit viditelnost satelitů.

Podívejte se na nedávný start rakety Falcon 9: 

TN.cz