Trest za krádež

Hyeny! Turisté chtěli "suvenýr" z Osvětimi, udělali hroznou věc

Koncentrační tábor - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Dva turisté z Maďarska si uřízli pořádnou ostudu a za hyenismus byli také potrestáni. Z koncentračního tábora v polské Osvětimi si chtěli odnést nějaký suvenýr - a sáhli po cihlách z krematoria, kde nacisté zabili více než milion lidí.

Při výslechu na policii 30letá žena a 36letý muž z Maďarska vypověděli, že si chtěli "odnést suvenýr". Správce areálu, kde byl dříve koncentrační tábor a dnes se v něm pořádají prohlídky pro turisty, upozornili jiní návštěvníci. Píše o tom portál Deutsche welle.

 

Svědci popsali, že viděli, jak si maďarští turisté vkládají cihly z polorozpadlého krematoria do batohu. Ostraha pak přivolala policisty. "Muž a žena byli obviněni z krádeže kulturního dědictví. Oba se k činu přiznali," uvedl policista Mateusz Drwal.

 

Oba museli zaplatit pokutu 1500 zlotých, což je asi devět tisíc korun. Soud je potrestal také roční podmínkou. Dvojice si prý neuvědomila následky svého činu, informovala novináře polská policie.

 

Koncentrační tábor Osvětim-Birkenau se stal symbolem holokaustu, genocidy asi šesti milionů evropských židů, Romů, Slovanů, homosexuálů a dalších "nepřátel nacismu". Více než milion z nich nacisté zavraždili právě v Osvětimi.

 

 

V roce 1979 byl tábor zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, navštěvuje ho asi milion turistů ročně. Polsko se rozhodlo z komplexu udělat muzeum, aby se na utrpení lidí, kteří jím prošli, nikdy nezapomnělo.

 

Maďarští turisté přitom nebyli jediní, kdo z bývalého koncentračního tábora něco ukradli. V prosinci 2015 přistihli dvojici britských mladíků při krádeži exponátů, které nacisti zkonfiskovali zajatcům. V březnu 2014 zadrželi italského turistu, který si chtěl odnést kus ostnatého drátu.

 

K zatím největší krádeži došlo v roce 2009, kdy zmizela kovová tabule s nápisem Arbeit Macht Frei (Práce osvobozuje), která byla umístěna nad branou do tábora. Tři zloději byli odsouzeni do vězení na dobu od šesti měsíců do dvou a půl let.

epa TN.cz