Jednání orgánů

Hygiena se brání nařčení z nečinnosti! Lidé musí být zodpovědní, hájí se

Testování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
3.8. 2020 13:56
Téma:

Nezájem ze strany kompetentních státních orgánů v souvislosti s testováním na koronavirus otřásl celým Českem. Jeden ze členů pražské městské policie totiž popsal vlastní a dosti otřesnou zkušenost. Podle krajské hygieny však bylo vše trochu jinak. Navíc je prý načase, aby lidé přijali zodpovědnost za své zdraví a jednání.

Pražský strážník popsal na webu městské policie selhání systému ochrany před koronavirem. Podle jeho slov se v těžkých chvílích nedočkal řádné pomoci od lékařů ani od hygieny. Celý příběh si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz.


Případem se proto začala zabývat také hlavní hygienička Jarmila Rážová, která požaduje prošetření celé události. Podle ředitelky protiepidemiologického odboru středočeské hygieny Lilian Rumlové však bylo vše trochu jinak. Navíc krajská hygiena nepřijala dosud žádnou adresnou stížnost, která by upozorňovala na nedostatky epidemiologického jednání.

 


Lidé prý navíc mnohdy nepřijímají za své zdraví plnou zodpovědnost. Pokud má někdo podezření, že je nakažený koronavirem, měl by se zachovat zodpovědně. Zároveň by dotyční měli provést sami určitá opatření, aby nikoho nenakazili.


"Za své zdraví jsou lidé zodpovědní hlavně sami, nikoliv epidemiologové, hygienici a ošetřující lékaři. Je načase, aby tento fakt byl veřejnosti opakovaně sdělován a aby se do obecného povědomí zakotvila zodpovědnost každého za své chování a možná rizika, která s ním souvisí,“ rozčiluje se Rumlová.


Celá událost odstartovala 24. července, den poté, kdy se u syna jednoho z pražských strážníků potvrdil koronavirus. Tehdy laboratoř informovala příslušnou hygienickou stanici o pozitivním testu tohoto muže.


Hygienici proto okamžitě dotyčného kontaktovali a s ním provedli příslušná epidemiologická šetření. Zároveň si od něj vyžádali také seznam blízkých kontaktů. Mezitím se pak ozvala také matka nakaženého, která řešila nepříjemnou situaci, protože pracovala v podniku v jiném kraji.


Epidemioložka však už byla na cestě z práce, protože měla po pracovní době. "Kolegyně ženě řekla, že je na cestě ze zaměstnání a až dorazí domů, výsledek ověří a zavolá jí. Matka nakaženého muže však sdělila, ať jí nevolá, že s ní nehodlají komunikovat,“ řekla Rumlová.

 


Podle Rumlové epidemioložka ihned po návratu domů zaslala ženě SMS, ve které ji informovala o dalším postupu. Zároveň telefonicky hovořila s přítelkyní nakaženého a konzultovala s ní další postup.

 

"Kolegyně pak řešila kontakty muže, jeho matky a přítelkyně celý víkend, ačkoliv neměla službu. Není tedy v žádném případě pravda tvrzení, že "do 30. 7. se jim nikdo neozval,“ hájí postup hygieniků Rumlová.


Zároveň zdůrazňuje časovou osu celé události. "Je zřejmé, že syn autora článku už minimálně od 16. července, kdy začal mít první příznaky, nákazu v rodině rozšířil. Pokud rodina nákazu předpokládala, měla se zachovat zodpovědně sama a zajistit jeho izolaci minimálně od starších členů rodiny,“ líčí Rumlová.


K případu se vyjádřilo také ministerstvo zdravotnictví. "Bez dalších podrobností je pro resort těžké posoudit konkrétní případ. Veškeré informace má příslušná krajská hygiena. Hlavní hygienička se obrátila na ředitele Krajské hygienické stanice ve Středočeském kraji a zadala mu, aby případ prošetřil,“ uvedla mluvčí Renata Povolná.

 

Přestože měl muž příznaky koronaviru, několikrát ho odmítli testovat. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz