Rady a tipy

Hygienický průvodce domácností: Jak často čistit WC či ledničku?

Čištění záchoda - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Chystáte se dělat jarní úklid domácnosti? Pak si asi říkáte, jak často byste měli věnovat svojí pozornost jednotlivým spotřebičům a dalším částem domácnosti. Kupodivu to není záchod, kde se schovává nejvíce bakterií, skryté nebezpečí se schovává někde úplně jinde.

Je záchodové prkénko nejšpinavější částí domácnosti? Kupodivu ne! Podle hygieniků, které oslovil list Daily Mirror, na něm najdeme přibližně stejně bakterií, jako na krájecím prkénku. Na mnoho nebezpečných míst přitom lidé při domácím úklidu zapomínají nebo se jim nevěnují tak často, jak by bylo potřeba.

 

Některé vybavení domu zase používáme déle, než by z hygienického pohledu bylo vhodné. Víte kupříkladu, jak často byste měli měnit matraci? Proležení přitom není jediným důvodem, proč byste se měli rozhodnout pro novou. Jak se správně starat o domácnost, najdete v následujícím návodu.

 

Záchod

Místo, kterému při úklidu většina lidí věnuje zvýšenou pozornost. To samozřejmě není na škodu. Odborníci oslovení listem Daily Mirror radí opláchnout mísu každý den a jednou týdně toaletu pořádně vydrbat.

 

Známá americká bloggerka a moderátorka Martha Stewartová radí nalít půl hrnku octa nebo čtvrt hrnku bělidla (nikdy nemíchat!) a nechat několik minut odstát, pak štětkou vydrbat vnitřek mísy a spláchnout. Další z možností, jak kvalitně záchod vyčistit, je nalít do mísy colu, nechat hodinu odstát a pak spláchnout.

 

 

Ložní prádlo

Z našeho těla při spánku odpadávají kožní buňky a společně s potem jsou doslova magnetem pro roztoče. Proto by ložní prádlo mělo každý týden, nejpozději každý druhý týden, skončit v pračce.

 

Pokud vám záleží nejen na hygienické stránce, ale také na tom, aby vám prádlo vydrželo co nejdéle v dobrém stavu i po stránce estetické, doporučuje Martha Stewartová denně postele stlát a prádlo prát naruby. I povlečení na polštář bychom měli prát každý týden. Pokud je možné je dát do pračky, tak samotné polštáře pak jednou za 3 až 6 měsíců.

 

Další tipy a rady najdete na následujících stránkách

 

1
2 3
vbo TN.cz