V karanténě

I v uzavřené zóně začíná nový život. Žena z Uničova porodila chlapečka!

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 25. 3. 2020
Téma:

Události spojené s nákazou koronavirem přinášejí i pozitivní příběhy. Jeden z nich zažila paní Štěpánka, která žije v uzavřené zóně s častým výskytem nemoci Covid-19 u Uničova. Kvůli izolaci se v minulém týdnu nemohla dostat do olomoucké nemocnice na vyšetření. Vše ale nakonec dobře dopadlo a v úterý se stala potřetí maminkou.

Malému Benjamínovi je sotva 24 hodin, sám tak netuší, za jak dramatických okolností přišel na svět. "Při cestě na kontrolu jsme se museli otočit, jelikož mi volali z olomoucké porodnice. Nemohli mě přijmout, protože jsem z karantény," přiblížila nepříjemné události v dnech před porodem paní Štěpánka.

 

Vyšlo to až ve Šternberku, kde ženu přijali. "U porodnice mi změřili teplotu, potom jsem byla vpuštěná dovnitř k normálnímu lékařskému ošetření," vypráví nyní již trojnásobná maminka.

 

A právě ve Šternberku porodila svého syna. Čas se zkrátka nezastaví ani v přísně střežené zóně, kde se ale situace již přece jen zlepšila. "Myslím si, že už to není tak vyhrocené, situace není kritická jako před týdnem," řekla jedna z obyvatelek Uničova.

 

 

Od středy se částečně rozjel provoz v dalších firmách v okolí, mnohým obyvatelům se ale takové rozhodnutí nelíbí. "Když můžou lidi chodit do práce a otevírají fabriky, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli jít na procházku do přírody," uvedla obyvatelka nedaleké Litovle.

 

Jednoduchá situace to není ani pro lidi, kteří potřebují řemeslníky. "Pánovi už třetí den neteče teplá voda a nemáme, koho bychom tam poslali. Buď jsou z daleka, nebo do zasažené oblasti nechtějí. Z naší lokality začínají mít lidé trochu strach," vysvětlil starosta Litovle Viktor Kohout (SNK).

 

I nadále tak veškeré kontakty s okolím probíhají hlavně na pomyslných hranicích těchto oblastí. Předává se tu třeba dezinfekce pro dětský domov.

 

 

Pro policisty vyrostlo provizorní zázemí nedaleko dálničního sjezdu u Litovle. Jedná se o karavan a také mobilní toalety. Obytná auta a stany jsou i na dalších místech. Příslušníci, kteří střeží zónu okolo Uničova, Červenky a Litovle, tam totiž pravděpodobně budou déle, než se čekalo.

TN.cz