Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 10. 2018
Co může jíst?

I pes potřebuje vitamíny! Pozor, tohle ovoce ho ale může zabít!

Smutný pes
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Pejskaři své miláčky rádi odměňují nějakou dobrotou. Jako svačinku jim také často dávají ovoce nebo zeleninu v domnění, že je to pro ně zdravé. Některé potraviny mohou ale psům ošklivě ublížit!

Když je to dobré pro mě, bude to dobré i pro mého psa. Tím se zřejmě řídí řada pejskařů, kteří se nebojí čtyřnohým kamarádům dát ani ovoce nebo zeleninu. Jenže zatímco některé potraviny jsou pro ně opravdu zdravé, jiné jim mohou způsobit zdravotní potíže.

 

Sdružení amerických chovatelských stanic proto vydalo seznam škodlivých a naopak zdraví prospěšných kousků ovoce a zeleniny. Zároveň varovalo, že i ty potraviny, které psi jíst mohou, by neměli dostávat příliš často.

 

 

 

Co psi mohou jíst

Jablka a hrušky

Jsou skvělým zdrojem vitamínů A a C a také vlákniny. Neobsahují mnoho tuků a proteinů, proto jsou dobrá svačinka hlavně pro starší pejsky. Pozor, neměli by ale sníst jadérka!

 

Banány

Mohou být nízkokalorickou dobrůtkou, obsahují navíc vitamíny, vlákniny a draslík. Banány by se ale neměly stát pravidelnou součástí stravy psa, mají totiž vysoký obsah cukrů.

 

Borůvky

Tyto lesní plody jsou tzv. superjídlem, které obsahuje důležité antioxidanty, posilující imunitu. Můžete je navíc využít, když psa učíte chytat věci ve vzduchu.

 

 

Kiwi

Kiwi jsou bohaté na draslík a vitamín C, pro pejsky jsou stejně příznivé jako pro člověka. Svému mazlíčkovi je bez obav dejte.

 

Ananas

Je sladký, proto se stává ideální svačinou, když chcete psa potěšit. Obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a také bromelain, což je enzym, který usnadňuje příjem proteinů.

 

Jahody

Jsou plné vlákniny a vitamínu C, obsahují také enzym, který pomáhá přirozeně bělit zuby psů. Jsou ale také bohaté na cukry, proto by je měl pejsek dostávat jen jako odměnu.

 

Citrusy

Citrony, pomeranče nebo mandarinky jsou pro psa příznivé. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C, draslíku a vlákniny. Neměli by ale jíst slupku.


 

Broskve

Obsahují vlákninu a vitamín A, který pomáhá bojovat proti infekci. Psi by ale neměli jíst pecku, která může nést stopy kyanidu. Zavařené broskve jim ale nedávejte.

 

Melouny

Znovu by psi neměli jíst jadérka a slupku včetně bílé ochranné vrstvy. Červená část zbavená zrníček je ale v pořádku.

 

Na druhé straně se dočtete, co by psi jíst rozhodně neměli:

epa TN.cz