Kde s rouškou a kde bez

I venku a v restauraci musíte mít za určitých podmínek roušku! MANUÁL

Městská policie kontroluje nařízení o nošení roušek - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
26.5. 2020 5:55
Téma:

Při pohledu z okna to může vypadat, že povinnost nosit roušky už skončila. Jenže to není tak docela pravda. Jsou místa, kde ji stále mít musíte, v některých případech byste si ji navíc měli nasadit i venku. Čtěte jednoduchý manuál.

V pondělí nastala další vlna uvolnění mimořádných opatření. Mezi nimi byla i povinnost nosit roušku všude kromě bydliště a některých dalších výjimek. Ta už nyní neplatí, alespoň ne všude. Sundat si ústenku, šátek nebo respirátor tak nově můžeme za určitých okolností venku.

 

Kde povinnost stále platí

I venku bychom ale měli dávat pozor na to, jak daleko jsme od jiných lidí. Nasadit si ochranu dýchacích cest musíme v případě, že jsme nejméně ke dvěma lidem blíž než na dva metry. Například při čekání na autobus na přeplněné zastávce bychom proto měli mít ústa a nos zakryté.

 

Jiná pravidla platí pro členy jedné domácnosti. Pokud vyrazíte na piknik například se svým partnerem, zakrytá ústa a nos mít nemusíte. Jakmile si ale vedle vás sedne další dvojice v menším než dvoumetrovém rozestupu, roušku byste měli mít všichni.

 

Nejjednodušší je tak mít roušku stále po ruce a v případě potřeby ji sundat nebo naopak nasadit. Bez výjimky ji pak musíme mít ve všech vnitřních prostorách staveb kromě bydliště, zejména tedy v různých obchodech nebo třeba v kině, a také v prostředcích veřejné dopravy včetně taxíků.

 

 

Další specifika

Povinnost nosit roušku zůstává také obchodníkům, prodejcům a poskytovatelům různých služeb, jako jsou kadeřnictví nebo kosmetické salony. Ti už ale nově nemusí mít dvojí ochranu dýchacích cest, jak tomu bylo doposud.

 

Specifická je také návštěva restaurací, které mohly v pondělí otevřít vnitřní prostory. Hosté u stolu, kteří zrovna jedí a pijí, nasazenou roušku mít nemusí. Jakmile se ale zvednou a půjdou na toaletu nebo třeba zaplatit, nandat by si ji měli. Personál si pak musí obličej chránit stále.

 

Podobné to je i pro lidi v práci - nově pro všechny pracovníky, nejen ty v kancelářích a horkých provozech. Pokud sedíte na svém místě a dodržujete odstup od ostatních, můžete si ústenku sundat. Když se ale vydáte do jídelny nebo na toaletu, měli byste si ji nasadit. Povinnost nosit roušky zůstává i pro školáky na chodbách, WC nebo v šatnách.

 

 

Výjimky

Ve třídách ale děti (ani učitelé) roušku mít nemusí, pokud zachovají rozestup alespoň 1,5 metru. Delší dobu pak platí výjimka pro děti do dvou let a také ty starší v mateřských školách. Nosit roušku nemusí ani lidé s poruchou intelektu nebo duševní chorobou.

 

Zakrytý obličej není nutný ani u řidičů veřejné dopravy, stejně jako u posádky auta, pokud jde o členy jedné domácnosti. Výjimku už dříve dostali také moderátoři nebo umělci, pokud dodrží odstup od ostatních. Roušku za této podmínky nemusí mít ani sportovci při tréninku či zápasu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz