COVID VE SVĚTĚ

Indie překonala další smutný rekord. Má nejvíc nakažených za den na světě

Patrik Balcar
Patrik Balcar
1.5. 2021 20:49
Téma:

Indie jako první země na světě překonala hranici 400 tisíc nakažených koronavirem za jediný den. Zemi sužuje indická mutace viru, řada států se už ale snaží pomoci. Zároveň ale některé země omezují cestování z Indie. Třeba v Austrálii bude za přílet z Indie hrozit dokonce vězení.

Nemocnice jsou přeplněné, zdravotnický systém kolabuje, mrtvé není kam dávat a hranice s těly hoří čím dál častěji. Šíření viru v Indii dál nabírá na obrátkách.

 

Podle oficiálních čísel země jako první na světě překročila hranici 400 tisíc nakažených za den. Indie má přes 1,3 miliardy obyvatel. V přepočtu na počet obyvatel je to tak jen o málo víc, než má aktuálně Česká republika. Statistiky ale mohou být podhodnocené, protože země nestíhá ani testovat.


"Teď jsme odváželi jeho mrtvého bratrance, před dvěma dny mého strýce. Nebral jsem telefon, protože jsem pracoval. Pak jsem zjistil, že už je po smrti," popsal dobrovolník Paramjeet Singh Parmdžít Sing.

 

 

Vláda podle odborníků ignorovala situaci, která se začala zhoršovat už na začátku března. V Indii třeba bez velkých omezení proběhly některé tradiční náboženské slavnosti. 

 

Do Indie dále proudí z celého světa humanitární pomoc ve formě ventilátorů, roušek a respirátorů nebo kyslíkových lahví. Česko jich pošle 500. Právě lahví s kyslíkem je v Indii nedostatek. 


"Je to obrovské selhání naší vlády. Můj otec nedostal kyslík včas a kvůli tomu zemřel. Nic tu nefunguje tak, jak má. Ani léky jsme nedostali včas," stěžuje si Simran Kaúrová.

 

V jedné z indických nemocnic v sobotu při požáru zemřelo 18 nakažených pacientů. Na vině je prý právě kyslík, který unikl z jedné z lahví.

 

 

Svět se na Indii dívá také se strachem kvůli šíření nové mutace. Mnohé země už omezily nebo zcela zakázaly přílety z indických destinací. Nejdále zašla Austrálie. Lidem, kteří z Indie přes zákaz přiletí, bude hrozit pokuta přes milion korun a až pět let vězení.

 

Indie musí řešit i další problém. Některá vakcinační centra přestala očkovat. Nemají vakcíny, a to i přesto, že se jich v zemi vyrábí nejvíc na světě. Většina dávek ale míří do zahraničí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mb TN.cz