cesta do vesmíru

Indie se pokusila přistát na Měsíci. Těsně před cílem se spojení přerušilo

Měsíc - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 7. 9. 2019 7:09
6.9. 2019 23:11
Téma:

V pátek večer Indie měla završit svou misi Čandraján-2, v rámci které měl modul Vikram přistát na povrchu Měsíce. Přestože začátek vypadal velmi slibně, zhruba dva kilometry se přerušilo spojení. Středisko se se sondou marně snaží navázat kontakt.

Samotné přistání bylo naplánováno na 7. září mezi 1:30 a 2:30 indického času (6. září 22:00 – 23:00 SELČ). Raketa GSLV Mk III vyrazila na cestu v červenci, v rámci mise Čandraján-2 Indie k Měsíci vyslala orbitální sondu, lander (přistávací modul) i rover (měsíční vozítko).

 

Sonda se přiblížila Měsíci, zda na něm ale přistála, to nikdo neví. Zhruba dva kilometry nad povrchem se totiž přerušilo spojení. Indičtí experti situaci analyzují. Nejsou zatím žádné informace o tom, zda došlo k nehodě modulu.

 

Kdyby se Indii podařilo na Měsíci přistát, jednalo by se teprve o čtvrtou zemi, která se podobným úspěchem může pyšnit. Zatím na povrchu Měsíce přistály sondy Sovětského svazu, Spojených států amerických a Číny.

 

 

Přistáním ale mise neměla skončit, kromě sběru důležitých dat z landeru měl vyjet o několik hodin později rover Pragyan. Ten se měl po měsíčním povrchu začít prohánět mezi druhou a třetí hodinou v noci na sobotu.

 


 

TN.cz