dobývání Měsíce

Indové našli svůj přistávací modul na povrchu Měsíce, pokouší se s ním spojit

Vikram přistává na Měsící - umělecké zpracování
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 9. 9. 2019
Téma:

Mnoho lidí v pátek večer našeho času s napětím očekávalo, zda se podaří Indii přistání na Měsíci. Bohužel indická vesmírná agentura ztratila těsně před přistáním s modulem kontakt, jeho osud tak stále není jasný. Sondě, která zůstala na oběžné dráze, se podařilo přistávací modul Vikram vyfotit, Indové se stále nevzdávají a pokouší se navázat spojení.

Indická organizace pro vesmírný výzkum (ISRO) se v pátek pokusila o přistání s jejich landerem Vikram na Měsíci. Vše vypadalo slibně, nicméně zhruba dva kilometry nad povrchem ztratila ISRO se svým přistávacím modulem kontakt.

 

Nikdo kvůli tomu nemá tušení, zda se přistání podařilo, nebo Vikram tvrdě narazil do povrchu Měsíce. Sondě Čandraján 2, která zůstala na oběžné dráze a sbírá další data, se podařilo ztracený lander nafotit.

 

ISRO zatím snímek nezveřejnila, nicméně se podle portálu Space.com stále pokouší s Vikramem spojit. Žádný signál ale nebyl zachycen.

 

 

Vikram a měsíční vozidlo Pragyan, které se mělo v případě úspěchu prohánět po povrchu Měsíce, by měly podle portálu theprint.it vydržet funkční zhruba 14 pozemských dní, během té doby se bude ISRO pokoušet s přistávacím modulem spojit.

 

Sonda na oběžné dráze by se nyní měla snést blíže k povrchu Měsíce, aby se podařilo Vikram lépe nafotit.

 

Podívejte se na start rakety, která vynesla modul na Měsíc:

 


 

TN.cz