ubylo případů

Infarkt už není takový zabiják, lékařům se daří lidi zachránit častěji

Nemocné srdce - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 24. 9. 2019
Téma:

Akutní infarkt myokardu už podle VZP nepředstavuje takovou hrozbu, jakou byl v minulosti. Případů bylo loni oproti roku 2010 o 11 % méně, co je ale nejdůležitější, významně stoupla šance na přežití. Nemocných se lékařům podaří zachránit mnohem více.

Díky zlepšujícím se lékařským metodám a nástupu moderních technologií se podle údajů VZP výrazně podařilo zvednout šanci na přežité u akutního infarktu myokardu. Klesl také počet pacientů. Loni klientů pojišťovny, kteří skončili s tímto onemocněním v nemocnici, bylo pod 10 tisíc.

 

"Pro pacienty nejpříznivější sdělení spočívá v tom, že významně stoupla šance na přežití – jestliže v roce 2010 zemřelo 78 z tisíce hospitalizovaných, loni už jich bylo na každou tisícovku o 23 méně. Vzhledem k celkovému počtu nemocných to znamená za rok zhruba 220 životů," sdělil tiskový mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

 

Počet pacientů klesl také kvůli tomu, že poklesl počet pojištěnců VZP, nicméně snížit úmrtnost se podařilo díky novým léčebným metodám a práci lékařů.

 

 

"Onemocnění srdce, mezi které akutní infarkt myokardu patří, se řadí mezi takzvané civilizační choroby. Infarkt postihuje častěji muže než ženy a riziko stoupá s věkem," doplnil Sršeň.
 

TN.cz