Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.11. 2018 13:19
Kapusta z Polska

Inspekce našla v Tescu jedovaté kapusty! Hrozí mu tučná pokuta

Tesco - kapusta
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto

Potravinářská inspekce v hypermarketu Tesco odhalila jedovaté kapusty. Zelenina dovezená z Polska měla vysoký obsah pesticidů, které se používají na hubení škůdců. Společnosti tak hrozí vysoká pokuta.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla kontrolu cizorodých látek v ovoci a zelenině a odhalila v děčínské pobočce obchodní sítě Tesco nevyhovující stav kapusty. "Jednalo se o čerstvou kapustu ve volném prodeji z přepravky, šarže: 4952000, země původu: Polsko, u které laboratorní rozbor potvrdil kontaminaci pesticidem chlorpyrifos," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Chlorpyrifos je toxický a po napuštění zůstává ve vodě, dřevu, půdě, listech apod. po dobu několika týdnů. V lidském těle způsobuje narušení funkce hormonů, poruchy spánku, zhoršení paměti či bolesti hlavy. U těhotných žen znamená riziko poškození mozku dítěte.

 

Maximální povolený limit těchto pesticidů je 0,01 mg/kg, zatímco rozbor kapusty z Tesca potvrdil kontaminaci v množství až 0,16 mg/kg. To znamená, že povolené množství bylo překročeno šestnáctkrát.

 

 

"Provozovatel porušil nařízení o maximálních limitech reziduí pesticidů a SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty," objasnil Kopřiva. Podobný případ potravinářská inspekce řešila na konci října, kdy zjistila nadměrné množství toxických pesticidů v pekingském zelí - tehdy v obchodním řetězci Kaufland.
 

sei TN.cz