bezpečnost práce

Inspekce po explozi v Hamru našla 18 porušení! Firmě dala tučnou pokutu

Ivan Berka
Ivan Berka
Aktualizováno 13:55
12.11. 2020 13:43
Téma:

Hned 18 porušení pracovních předpisů zjistila inspekce při loňské explozi kyseliny sírové ve firmě Purum na Českolipsku. Podnik za to dostal pokutu 1,3 milionu korun. Při havárii zemřel jeden zaměstnanec. Policie už má výsledky znaleckých expertiz.

Téměř před rokem operační středisko hasičů dostalo informaci o explozi při chemické reakci v podniku Purum. "Na místě jsme měli celkem osm zraněných pacientů. Z toho dva byli v kritickém stavu," oznámil krátce po výbuchu mluvčí záchranářů Michael Georgiev. 

 

Nakonec bylo zraněných 17 lidí, protože lékaři museli ošetřit i záchranáře a policisty, kteří se nadýchali kyselinových výparů. Jeden muž o dva dny později v nemocnici zemřel.

 

 

Po roce vyšetřování už policie má výsledky znaleckých expertiz. "Posudky potvrdily, že příčinou havárie bylo nedodržení technologického postupu při likvidaci nebezpečných látek. Ve firmě hrubě porušovali zásady bezpečnosti práce," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

 

A kromě policie smrt pracovníka prověřuje i Státní úřad inspekce práce. "Těch porušení bezpečnosti práce na pracovišti bylo několik - celkem 18. Společnosti Purum byla udělena pokuta ve výši 1,3 milionu korun," sdělil televizi Nova mluvčí úřadu Richard Kolibač. Pokuta není pravomocná a firma se k ní zatím nebude podrobněji vyjadřovat.

TN.cz