Potravinářská inspekce

Inspekce stáhla z prodeje 300 kg čaje. Obsahoval nebezpečnou chemikálii

Zakázaný čaj
Zdroj: SZPI
Potravinářská inspekce nařídila stáhnout z prodeje 300 kg zeleného čaje.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 19:34
23.11. 2020 19:14
Téma:

Více než čtvrt tuny zeleného čaje nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stáhnout z prodeje poté, co testy odhalily, že obsahuje pětkrát větší množství insekticidu, než povolují předpisy. Prodejce nejspíš čeká pokuta.

Čaj s insekticidem inspektoři objevili v rámci běžné preventivní kontroly. Nebezpečná šarže pravého zeleného čaje pocházela z Vietnamu. Jednalo se o THA'I NGUYEN TEA SPECIAL od výrobce Hang – Khang Tea Company s datem trvanlivosti do června 2022.

 

"Širokospektrální laboratorní rozbor v potravině potvrdil přítomnost insekticidu permethrin v množství 0,58 miligramů na kilogram, přestože pro tuto látku právní předpisy stanovují maximální přípustné množství na 0,1 mg/kg. Provozovatel tak porušil požadavky Nařízení o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách," řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.


Vzorek zeleného čaje inspektoři odebrali ve skladu společnosti AMANA v Praze.

 

Prodejci nařídili, aby rizikovou šarži stáhl z prodeje a okamžitě informoval své odběratele. "Dle předložené dokumentace a sdělení kontrolované osoby velikost závadné šarže představovala 300 kilogramů," dodal Kopřiva.

 

Čaj, který potravinářská inspekce nechala otestovat, tak obsahoval pětkrát více permethrinu, než je povolené množství. Permethrin je insekticid, který se používá k ochraně pšenice, kukuřice či bavlny, ale také k hubení parazitů u drůbeže. Je extrémně toxický například pro kočky či ryby.

 

 

Prodejce nyní čeká správní řízení, ve kterém se rozhodne o výši pokuty, kterou bude muset zaplatit.

Související témata:
TN.cz