Závadný výrobek

Inspekce varuje: Tato koloběžka je pro vaše děti nebezpečná!

Nebezpečná koloběžka
Zdroj: ČOI
Nebezpečná koloběžka
Téma:

Česká obchodní inspekce vydala v úterý varování před dětskou koloběžkou, která nesplňuje bezpečnostní normy. Výrobci zakázala produkt prodávat a nechala jej zařadit i do evropské databáze RAPEX, aby před ní byli varováni i spotřebitelé v ostatních evropských státech.

Závadná dětská koloběžka je skládací, vybavená třemi kolečky, prodávaná byla v kombinaci bílo-růžové barvy. Na plošině, blatníku a sloupku řízení měla květinový vzor.

 

"Dvě zadní kolečka jsou opatřena brzdou ve tvaru blatníku. Řídítka s černými plastovými koncovkami, zasunutými do hliníkové trubky, jsou výškově nastavitelná. Na řídítkách je umístěna samolepka s varovnými informacemi v angličtině. Koloběžka je prodávána zcela bez obalu," popsal produkt mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Hračka je podle inspektorů nebezpečná. Nemá třeba dostatečný průměr řídítek. Ochranné černé kryty řídítek odstraní i dítě bez použití větší síly. Přitom v normách je, že musí při tom být vyvinuta síla minimálně 60 N.

 

 

"Dalšími nedostatky z hlediska bezpečnosti jsou malý průměr předního kolečka (minimální požadavek je 120 mm, naměřeno cca 91 mm) a střižné místo v pohyblivých částech, které vzniká při skládání koloběžky. Hračka nesplnila požadavky na hračky z hlediska bezpečnosti," dodal Fröhlich.

 

Prodejci, kterým má být podle inspekce Thi Mai Huong Do z Dobřan, zakázali prodej a nařídili stažení výrobků z distribuce. Nebezpečnou hračku zanesli do evropského systému RAPEX.

vbo TN.cz