GALERIE Nemáte ji doma?

Svíčka vypadá jako vajíčko, malé děti ji mohou sníst, varuje ČOI

Svíčka v podobě rozpůleného vejce
Zdroj: ČOI
Téma:

Nebezpečnou svíčku nařídila stáhnout z trhu Česká obchodní inspekce, podle kontrolorů je lehce zaměnitelná s jídlem. Velmi realisticky totiž připomíná uvařené vajíčko. Na pozoru by tak měli být zejména rodiče malých dětí. Po spolknutí kusu svíčky může dojít například k zablokování dýchacích cest.

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) narazili na svíčku, která svým tvarem, velikostí a barvou připomíná rozpůlené vařené vejce. Podle inspektorů představuje vysoké riziko pro malé děti.

 

"Díky realistickému vzhledu a tvaru rozpůleného vejce může u výrobku snadno dojít k polknutí či vdechnutí oddělených částí vosku a ty pak mohou malé děti či osoby s omezenou schopností orientace vložit do úst nebo polknout," varuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Výrobek tak nesplňuje parametry, které nařizuje zákon o ochraně spotřebitele. "Dle ustanovení § 7a zákona o ochraně spotřebitele je zakázáno vyrábět, dovážet, vyvážet, nabízet, prodávat nebo darovat výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami," dodává Fröhlich.

 

 

Na svíčce chyběly zároveň také informace o výrobci, dovozci, popřípadě dodavateli. Neobsahovala ani výrobní číslo nebo čárový kód. Prodejcem byla firma Goldmoon-DH s.r.o. se sídlem v Praze, ulice Chudenická 1059/30.

 

Česká obchodní inspekce nařídila stažení výrobku z trhu. Byl také nahlášen na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v evropském systému včasného varování před nebezpečnými výrobky RAPEX.

 

GALERIE: Svíčka v podobě rozpůleného vejce

1
/
4
Zdroj: ČOI
Svíčka v podobě rozpůleného vejce - 1

pan TN.cz