PORUŠOVÁNÍ PŘEDPISŮ

Inspektoři si došlápli na e-shopy! Viagogo dostal statisícovou pokutu

Podvodné e-shopy - 1
Zdroj: ČOI
Viagogo dostal pokutu 400 tisíc korun
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 22. 5. 2020
Téma:

Stovky porušení předpisů odhalila loni při svých kontrolách Česká obchodní inspekce u internetových obchodů. Uložila pokuty za miliony korun. Nejvyšší dosáhla 400 tisíc korun za nekalé obchodní praktiky a další porušení.

“Výsledky kontrol za rok 2019 ukazují, že se na českém trhu stále nachází problémové internetové obchody, na které upozorňují samotní spotřebitelé. Vzhledem k vysokému počtu zjištěných nedostatků, neustálému vývoji v této oblasti obchodování a vzniku nových internetových obchodů bude ČOI v kontrolách pokračovat i v roce 2020,“ řekl k ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

 


Inspektoři mají za sebou celkem 973 kontrol, problém odhalili u 809, což dělá asi 83 procent. Rozdali 867 pokut za 7,2 milionu. Kontroly se ale zaměřovaly především na rizikové e-shopy. Nejvyšší pokutu v hodnotě 400 tisíc korun dostal provozovatel www.viagogo.com se sídlem ve Švýcarsku za nekalé obchodní praktiky, neseznámení s možností zboží reklamovat nebo s možností mimosoudního řešení sporů.

 

Kontroly e-shopů podle krajů:


Obchodní inspekce spravuje seznam, na němž zveřejňuje každý den jeden pochybný portál. Naposledy tak přibyl vsevakci.cz. Inspektoři k těmto stránkám registrují vysoký počet stížností od uživatelů.

Anketa

Narazili jste někdy na rizikový e-shop?

Hlasovalo 76 lidí.

“Případný nákup na těchto internetových stránkách doporučujeme důkladně uvážit a před jeho provedením velmi podrobně zkontrolovat dodací lhůty, obchodní podmínky a identitu a důvěryhodnost případného externího prodávajícího,“ uvedla inspekce.


Mezi oblíbené patří i využívání opuštěných domén, jako je tomu například u kadernictvieso.cz. “Název domény neodpovídá nabízenému zboží, tím je především oblečení a obuv. Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva,“ varuje ČOI. Kompletní přehled podezřelý e-shopů najde na tomto webu.
 

Podvodníci zneužívají strachu lidí z nákazy Covid-19. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz