Překročení 300 krát!

Inspektoři zakázali polské trubičky. Byly nebezpečné pro alergiky

nebezpečné trubičky z Polska
Zdroj: SZPI
Nebezpečné trubičky z Polska
Téma:

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zakázali prodej trubiček plněných krémem a kakaovou příchutí. V šarži, kterou našli v obchodě ve Strážnici, totiž zjistili obrovské překročení alergenů. Výrobce uváděl, že trubičky obsahují jen stopové prvky arašídů, bylo jich tam ale 300x víc, než aby šlo jen o stopové prvky.

Inspektoři našli závadné trubičky v prodejně na Náměstí 17. listopadu ve Strážnici, která patří společnosti Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu. Šlo o trubičky plněné krémem a kakaovou příchutí.

 

Datem minimální trvanlivosti bylo 30. září letošního roku, výrobce na obalu nebyl uveden, země původu ale ano. Trubičky společnost dovezla z Polska.

 

"Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu - arašídů v koncentraci 7 882 miligramů na kilogram (mg/kg). Výrobce na obale uvedl: 'může obsahovat stopy sezamu, arašídů a jiných skořápkových plodů'," uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

 

 

"Vzhledem k tomu, že naměřená koncentrace arašídů více než 300x překračuje množství uznatelné jako 'stopy', jedná se o potravinu, která může představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy," dodal Pospíchal.

 

SZPI tak nařídila stažení uvedené šarže ze všech obchodů v Česku. S prodejcem zahájí správní řízení o uložení pokuty. Podle Pospíchala bude v podobných kontrolách pokračovat.

vbo TN.cz