Sociální síť

Instagram plánuje verzi pro malé děti. Bude to katastrofa, varují odborníci

Instagram
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
15.4. 2021 22:50
Téma:

Společnost Facebook plánuje spustit verzi své sociální sítě Instagram pro děti mladší 13 let. Ty si na ní účty často zřizují už teď, porušují tím ale pravidla. Před záměrem internetového gigantu ale varovala téměř stovka expertů zejména z oboru psychologie. Populární síť prý představuje obří nebezpečí pro duševní zdraví i soukromí dětí.

Facebook, který Instagram už několik let vlastní, svůj záměr představil v nedávných týdnech. Chce spustit jeho "osekanou" verzi pro děti mladší 13 let. Ty si teď účet na oblíbené sociální síti oficiálně založit nesmí, často ale pravidla obcházejí a aplikaci stejně používají.

 

"Děti už online jsou a chtějí se spojovat se svými příbuznými a kamarády, bavit se a učit se. Chceme přispět k tomu, aby se tak dělo bezpečným a vzhledem k věku přiměřeným způsobem, a najít řešení dlouhodobého problému, kdy děti o svém věku lžou," vysvětlila společnost britskému portálu BBC.

 

Nápad se ale nelíbí zejména dětským psychologům. Facebooku poslalo dopis 99 expertů na problematiku přítomnosti dětí na internetu, ve kterém se mu ho snaží vymluvit. Instagram podle nich představuje pro děti nebezpečí, především s ohledem na duševní zdraví a soukromí.

 

 

Společnost Marka Zuckerberga ale tvrdí, že dětská verze Instagramu bude soukromí mladých uživatelů naopak chránit mnohem víc. "Hledáme nové způsoby ověřování věku, abychom nejmladší udrželi mimo Instagram, a začali jsme zkoumat možnosti jeho používání právě dětmi, přičemž jejich účty by spravovali rodiče," dodal Facebook.

 

O nástrahách sociálních sítí pro nezletilé se vede debata už řadu let. Už několikrát se stalo, že dospívající spáchali sebevraždu v přímém přenosu, který vysílali právě na některé z nich. Podle britské Královské společnosti pro veřejné zdraví má vůbec nejhorší dopady na psychiku mladých lidí. 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz