sjízdnost řek

České vodáky trápí nedostatek vody. Tyto řeky jsou ale sjízdné

Vodáci
Zdroj: Mediafax
Téma:

Každý rok vyráží ohromné množství vodáků na české řeky, v posledních sezónách se ale na mnoha tocích potýkají s nedostatkem vody, je proto nutné dobře vybrat, na jakou řeku lidé vyrazí. Situace na začátku letošních prázdnin není pro vodáky příliš růžová.

V Česku panuje dlouhodobě suché počasí, i když během tohoto týdne pršelo celkem intenzivně, situace na českých řekách není příliš potěšující. Velká část menších řek hlásí málo vody, větší se drží nad hranicí sjízdnosti.

 

Samotná sjízdnost řek je závislá na mnoha faktorech, zkušenější vodáci si dokážou i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody.

 

Majitelé kajaků a plastových kánoí, zkušení vodáci nebo ti, kterým nevadí občasné přetahování, tak mohou vyrazit na řeku, i když voda pod limitem sjízdnosti. Naopak rafty, laminátky nebo začínající vodáci potřebují vody více.

  

Sjízdné jsou aktuálně podle portálu Raft Berounka, Bílina, Divoká Orlice, Dyje, Jihlava, Jizera, Klabava, Kocába, Labe, Litavka, Metuje, Morava, Odra, Ohře, Opava, Orlice, Ostravice, Otava, Ploučnice, Radbuza, Sázava, Svitávka, Svratka, Tichá Orlice, Úhlava, Úpa, Úslava, Vltava a Želivka.

 

 

Jednou z nejnavštěvovanějších českých řek je bezesporu Vltava, která se v horním úseku smí jezdit jen s povolením Národního parku Šumava. Ten je aktuálně sjízdní v úseku mezi Soumarským mostem a Pěknou je splouvání povoleno jen s průvodcem. Dolní úsek by měl být sjízdný bez omezení.

 

Oblíbenou řekou je také Morava, která je v horní části z Hanušovic těsně pod limitem, pro zkušené vodáky je tedy sjízdná. Střední část od Postřelmova a dolní část z Olomouce jsou s přehledem sjízdné.

 

 

Odra od ústí Opavy je sjízdná, minimum je 75 centimetrů, aktuálně je v Bohumíně 83 centimetrů. Na Labi je sjízdný pouze dolní úsek pod Dvorem Králové, horní a střední úsek je hluboko pod minimem.

 

Ohře je sjízdná ve všech úsecích, už horní úsek z Tršnice se pohybuje bezpečně nad minimem, z dlouhodobého pohledu vody v Ohři pomalu přibývá.
 

 

Oblíbená Berounka je sjízdná v horním i dolním úseku, v horním úseku z Plzně je limit 85 centimetrů, aktuálně je 109 centimetrů.

 

 

Intenzivní srážky posledních dnů pomohly sjízdnosti naších řek jen velmi lehce, aby se situace zlepšila muselo by pršet delší dobu.
 

Související témata:
klma TN.cz