Invaze parazitů

Internát školy obsadily štěnice, nestačí na ně ani odborníci!

Téma:

Střední škola zemědělská a přírodovědná v Rožnově pod Radhoštěm řeší už několik týdnů závažný problém - její internát zamořily štěnice. Odborná firma už v budově provedla čtyři zásahy, parazity se ale dodnes nepodařilo vyhubit.

"Studenti spí na postelích, které jsou navlhlé působením deratizace. Jsou opakovaně poštípáni hmyzem a u některých případů došlo i k alergické reakci. Jsou zoufalí, protože do školy chodit musí, dojíždění je nemožné a musí trpět," stěžuje si matka jednoho ze studentů.

 

Přestože vedení školy okamžitě zasáhlo, rozladěných žáků i jejich rodičů rychle přibývalo. Dobrou zprávou je, že přenos infekcí štěnicemi se dodnes neprokázal. Přesto je jejich štípnutí nepříjemně stresující.


Způsobuje totiž vyrážku, která silně svědí a dotyční se tak místo spaní v noci škrábou jako o život a jsou proto unavení. Nepomohly ani zásahy odborné firmy.

 

Štěnice ukryté v matracích a nábytku jednoho pokoje se mohou přes noc přemístit i o 50 metrů dál. A tam naklást vajíčka, kterým postřik nevadí. V chladném počasí se navíc může doba líhnutí protáhnout na více než 35 dnů. Postřik v budově se proto musí několikrát opakovat.


 

"Tento problém řešíme od října, kdy jsme provedli ošetření dvou zasažených pokojů. Začátkem listopadu bylo provedeno ošetření celého patra, v polovině listopadu a začátkem prosince pak celé budovy. Další postřik je plánovaný na 28. prosince," rekapituluje dosavadní marný boj ředitel školy.

 

Nezbytnou a nákladnou dezinsekci bude kromě rožnovské školy muset provést i sedm desítek rodin jejích studentů.

pez, Zdenek Čík TN.cz