ministerstvo zdravotnictví

Desetitisícům lidí se sníží doplatky na léky! Ušetří až 4500 Kč ročně

Léky
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 19.8. 2019 16:00
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví plánuje od příštího roku snížit limit doplatků na léky pro invalidní důchodce a lidi, kteří byli uznáni invalidními. V pondělí informaci zveřejnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj by tak lidé mohli na lécích ušetřit až 4 500 korun ročně.

"Nově od doplatků ulevíme osobám, které kvůli zdravotním problémům nemohou pracovat a doplácení na léky je pro ně zatěžující," napsal na svůj twitter v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Dále dodal, že by úleva měla platit od 1. 1. 2020. Snížení limitu doplatků na léky se bude týkat invalidních důchodců ve třetím stupni a lidí uznaných invalidními ve druhém a třetím stupni. Limit se pro ně sníží z 5000 na 500 korun.

 

"Celkově se snížení ochranného limitu bude týkat asi 200 tisíc lidí. Každý z nich tak může ročně na léčivých přípravcích ušetřit až 4 500 Kč," doplnil Vojtěch. 

 

 

Na invalidní důchod mají nárok lidé, kteří kvůli úrazu nebo zdravotnímu stavu nemohou pracovat. Invalidní důchod se pak rozlišuje na základě zjištěného stupně invalidity, a to na invaliditu prvního, druhého a třetího stupně. 

 

 

"Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spočívá v míře poklesu pracovní schopnosti občana (pokles o 35 % až 49 % znamená invaliditu prvního stupně, o 50 % až o 69 % invaliditu druhého stupně a o 70 % a více pak invaliditu třetího stupně)," vysvětlila na svém webu Česká správa sociálního zabezpečení

TN.cz