NÁVYKOVÉ LÁTKY U DĚTÍ

Drogy mění vaše děti. Expert popsal, jak poznat první příznaky!

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
Publikováno 25. 2. 2020
Téma:

Seriál Ulice nabízí divákům různé příběhy lidských osudů. Člověk v nich může najít i poučení, které mu poradí, jak v určitých situacích jednat. Poslední díly tohoto oblíbeného seriálu nabízejí pohled do na první pohled normální spokojené rodiny, která má ale tolik skrytých problémů, že se pomalu rozpadá. Důvodem jsou alkohol matky Blanky a drogy dcery Kristýny. Na toto téma pro redakci TN.cz se vyjádřil specialista na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor.

Výchova dětí v pubertálním věku není mnohdy pro rodiče jednoduchá. Když se k tomu přidá i závislost jako v seriálu TV Nova Ulice, může to s rodinou pořádně zatočit. Řešení potíží totiž Blanka nesmí hledat na dně skleničky vína. Kristýna hned chování okouká a poté problém společnosti bere jako normální přirozenou věc. 

 

Špatné období Kristýny ale začalo mnohem dříve. Blanka se totiž s dcerou Kristýnou a synem Adamem odstěhovala od svého manžela, otce sourozenců, a to rovnou z Jihlavy do hlavního města. Našla si i nového partnera, léčeného alkoholika, který Blance vyčítá každý lok z flašky.

Kristýna je několikrát svědkem opilosti matky i hádek, která poté následují. Na Kristýnu dolehne rozchod se spolužákem Filipem. Přijde i o nejlepší kamarádku, která se zamiluje do bratra Kristýny Adama, a tak na ni nemá už tolik času. Kristýna proto hledá únik od svých trápení.

 

Před rodinou i spolužáky se uzavírá a už ani bratrovi Adamovi se nesvěřuje. V tu chvíli je Kristýna na rozcestí. Má být dál hodnou a poslušnou holčičkou nebo uniknout od nepříjemné reality? Poté co zjistí, že zanedbávání koníčků jí doma nevyčítají a lež jí projde snadno, začne s ní být jedna potíž za druhou.

 


Začne se scházet s partičkou starších lidí. Mezi nimi je i mladý floutek Denis, kterému se Kristýna líbí, a tak se s ní snaží udržovat častý kontakt. Po několika dnech strávených s ním snadno sejde z cesty a dostává se k problémům s policií a k drogám jako je marihuana a extáze, ze kterých nemusí být cesta ven.

 

Jak předejít tomu, aby dítě drogu vyzkoušelo:

Věnovat mu čas

Povídat si 

Zajímat se o jeho přátele, dobrá vrstevnická společnost

Stanovit jasná pravidla a prosazovat je

 

Varovné signály, že se s dítětem něco děje:

Nechce se nám s ničím svěřovat

Zhorší se mu prospěch ve škole

Zhorší se jeho chování k rodičům i okolí

Může se dostat k trestné činnosti

 

Co dělat, když dítě už drogu vyzkoušelo:

Chovat se k němu jako k mladšímu dítěti

Přímá a otevřená komunikace

Věnovat mu čas

Hlídat, kde se pohybuje

Domluvit jasná pravidla a prosazovat je

 

 

 

 

Máte podobný problém se svým dítětem nebo byste rádi této situaci předešli? V rozhovoru s odborníkem Karlem Nešporem pod titulkem článku se dozvíte, jak přesně se svým dítětem jednat a kam se v případě nouze obracet. Využít můžete i stránky: http://www.drnespor.eu/

TN.cz