protesty v bagdádu

Iráčané se dál dobývají na americkou ambasádu. USA vyšlou posily

Nepokoje v Iráku
Zdroj: Profimedia
Tomáš Brych
Tomáš Brych
1.1. 2020 13:45
Téma:

Stovky demonstrantů už druhý den útočí na budovu americké ambasády v iráckém Bagdádu. Ochranka objektu použila gumové projektily i slzný plyn.

Část útočníků ozbrojených kamením se pokusila proniknout přes zdi areálu, uvedla CNN. Demonstranti protestují proti americkému leteckému útoku na základnu Íránem podporované skupiny Kataib Hizballáh. Při něm zemřely desítky lidí.

 

Podle Pentagonu byl letecký útok odvetou za opakované raketové útoky na americké cíle v Iráku. Při nem zemřel jeden civilní zaměstnanec z USA. "Írán je plně zodpovědný za ztracené životy a škody na zařízeních. Zaplatí VELKOU CENU. To není varování, to je výhrůžka," uvedl v reakci na smrt  Američana prezident Donald Trump.

 

Íránští vůdci si ale z Trumpových slov nic nedělají. "Kdybys používal logiku, kterou ale nepoužíváš, viděl bys kriminální činy, které děláš v Iráku, Afghanistánu a které vedou zdejší národy k tomu, že tě nenávidí," řekl Ajatoláh Chameneí.

 

Spojené státy vyšlou do Bagdádu posily na ochranu ambasády. Ministr obrany MArk Esper uvedl, že armáda pošle na střední Východ zhruba 750 vojáků.

 

Reportáž z Bagdádu:

Související témata:
TN.cz