Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Boj s ISIS

Irácká armáda dobyla Mosul, islamisté se vrhali do řeky

Irácká armáda je v bývalé baště samozvaného Islámského státu (IS) a v neděli odpoledne ohlásila vítězství nad teroristy. Do města dnes přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. S odvoláním na premiérův úřad o tom informovala agentura Reuters. Vládní síly dobývaly druhé největší město Iráku od loňského října. Někteří islamisté se ve snaze uprchnout před postupujícími vládními silami vrhli do řeky, uvedla agentura Reuters.

Ještě dnes vládní síly s islamisty v mosulském starém městě sváděly boje o poslední útočiště džihádistů v západní části města.

 

Mosul byl poslední velkou baštou IS v Iráku. Extremisté velkoměsto na severu země obsadili před zhruba třemi lety a loni v říjnu zahájily vládní jednotky ofenzivu s cílem dobýt Mosul zpět. Ze vzduchu úsilí vlády podporuje mezinárodní koalice.

  

Dnes se nad starým městem Mosulu vznášel kouř a v ulicích ležela těla mrtvých bojovníků IS, informuje Reuters. Bylo i slyšet občasné přestřelky a několik náletů.

 

 

Mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl státní televizi řekl, že 30 islamistů bylo zabito, když se pokoušeli uprchnout přes Tigris. Televize Al-Irakíja později informovala, že protiteroristické jednotky vyvěsily iráckou vlajku na nábřeží Tigridu ve starém městě po dobytí jedné z městských částí.

 

Bez Mosulu zustály pod kontrolou IS v Iráku jen převážně zemědělské a pouštní oblasti západně a jižně od Mosulu.

 

Video: Takhle vypadá irácký Mosul po osvobození od ISIS

tn.cz / ČTK