střední východ

Irácký parlament vyzval vládu, aby schválila vyhoštění cizích vojsk

Americká armáda
Zdroj: TV Nova
Tomáš Brych
Tomáš Brych
Aktualizováno 17:44
5.1. 2020 17:25
Téma:

Irácký parlament v neděli schválil usnesení, které žádá ukončení přítomnosti zahraničních vojsk v zemi. Mimořádného zasedání se zúčastnilo asi 180 poslanců z 329 členného sboru. Bojkotovali ho poslanci sunitů a Kurdů. Podle agentury AP není hlasování pro vládu závazné.

Usnesení iráckého parlamentu je reakcí na americký letecký útok u bagdádského letiště, při kterém byl zabit íránský prominentní generál Kásim Sulejmání.

 

Zákonodárci žádají vládu, aby zrušila platnost dohody s Washingtonem, na jejímž základě americká armáda a další koaliční síly posílají do Iráku jednotky pro boj proti extremistické organizaci Islámský stát.

 

Většina z přítomných poslanců hlasovala pro schválení usnesení. Podpořila ho většina šíitských poslanců, kteří mají v parlamentu většinu.

Na území Iráku působí v současnosti přibližně 5200 ameických vojáků. Cílem jejich nasazení bylo poskytnutí podpory místním iráckým a kurdským silám v boji proti terorismu. V Iráku působí také Češi, kteří cvičí iráckou policii a jednotka chemiků. Momentálně jsou stažení na základnách a čekají na rozkazy.

Související témata:
TN.cz