rozsudek smrti

Írán odsoudil k smrti miliardáře, který pomáhal vládě prodávat ropu

Babak Zanjani
Zdroj: Twitter
Téma:

Íránský obchodník Babak Zanjani, jeden z nejbohatších mužů v zemi, byl odsouzen k smrti za korupci. Zanjani v minulosti pomáhal teheránské vládě obcházet ekonomické sankce a prodával její ropu, informovalo portál BBC.

Podle soudu se Zanjani (42) dopustil korupce, což je v Íránu hrdelní zločin. Zadržen byl v prosinci 2013. Do vazby byl vzat den poté, co prezident Hassan Rouhani nařídil vládě boj proti finanční korupci a proti privilegovaným osobám, které výrazně využily ekonomické sankce předchozí vlády.

 

Byl obviněn, že v jeho kapsách zůstaly téměř 3 miliardy dolarů z obchodů ze státní ropou, kterou nechával protékat přes své společnosti, aby se Írán vyhnul hospodářským sankcím.

 

Zanjani přiznal, že přes své firmy v Turecku, Spojených arabských emirátech a Malajsii od roku 2010 prodával na žádost vlády íránskou ropu. Obvinění z korupce ale popřel.

 

 

Tvrdil, že mezinárodní sankce USA a Evropské unie u brání předat 1,2 miliardy dolarů íránské vládě. Státní zástupce u soudu tvrdil, že dluh je více než dvojnásobný.

 

Majetek Zanjaniho se odhaduje na 13,5 miliard dolarů. Součástí rozsudku je i zabavení majetku.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zbil přítelkyni kvůli postu na Facebooku. Neuvěříte, kam ho soud místo do vězení poslal

Naomi Campbell je na dně: Hrozí jí vězení! Čím se půvabná modelka provinila?

Související témata:
TN.cz