Írán proti USA

Smrt Sulejmáního strašlivě pomstíme, hrozí nástupce íránského velitele

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 12:52
6.1. 2020 10:27
Téma:

Na místo zabitého velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Sulejmáního nastoupil Esmáíl Káaní, jeho dosavadní zástupce. Sotva nastoupil do funkce, slíbil Američanům strašlivou odplatu za zabití svého předchůdce. Káaního do funkce jmenoval nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

V pondělí se konal Sulejmáního pohřeb, kde věrní stoupenci bývalého vůdce jednotek Kuds oplakávali svého milovaného vůdce. Ajatolláh Chameneí nad rakvemi všech, kteří padli spolu se Sulejmáním, pronesl tradiční modlitbu za mrtvé. Přihlížející dav za usedavého pláče a hlasitých vzlyků přešel do skandování hesla "Smrt Americe!".

 

 

Smuteční události byli kromě Chameneího přítomni i prezident Hasan Rúhání a Sulejmáního nástupce Esmáíl Káaní. Ten hodlá pokračovat v krocích, které plánoval Sulejmání. Káaní si vzal za cíl vytlačit ze země Američany. "Rozkazy pro síly zůstanou stejné, jako byly během velení Sulejmáního," řekl při jmenování Káaního do funkce Chameneí.

 

Esmaíl Káaní hodlá následovat Sulejmáního kroky.

 

 

Káaní je dle Chameneího slov nejvíce vyznamenávaným velitelem revolučních gard a na "mučenickou" smrt svého předchůdce reagoval slibem, že ho krvavě pomstí: "Všemohoucí Bůh nám slíbil, že dostaneme odplatu. Slibujeme, že budeme pokračovat v cestě mučedníka Sulejmáního se stejným odhodláním. Jediným odškodným pro nás bude to, že Ameriku vyženeme z regionu."

 

 

Káaní po Sulejmáního boku bojoval během irácko-íránské války a byl jeho dobrým přítelem. Sám je oba označoval za "děti války". Pod svým velením má nyní zhruba 125 tisíc vojáků elitních jednotek Kuds, které hodlá obrátit proti Americe.

 

Americký prezident Donald Trump v souvislosti se zabitím Sulejmáního uvedl, že se jednalo o krok, který měl zastavit válku, nikoli ji rozpoutat. Káaní tento krok však vnímá opačně.

Související témata:
TN.cz