přírodní katastrofa

Írán zasáhlo silné zemětřesení, dva lidé přišli o život, desítky se zranily

Zemětřesení v Íránu 2017
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek: Následky zemětřesení, které Írán zasáhlo v roce 2017
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
8.5. 2020 10:49
Téma:

Nejméně dva lidé zemřeli a 22 se jich zranilo při zemětřesení o síle 5,1 stupně Richterovy škály, které zasáhlo v noci na pátek Írán. Epicentrum bylo blízko hlavního města. Lidé tam vystrašeně vyběhli do ulic, protože se báli dalších otřesů. K rozsáhlému poškození budov ale nedošlo.

V pátek krátce po půlnoci místního času severním Íránem otřáslo zemětřesení, které dosáhlo síly 5,1 stupně Richterovy škály. Jeho epicentrum bylo zhruba 50 kilometrů na východ od hlavního města Teheránu. Otřesy pocítili obyvatelé pěti provincií.

 

Následky na budovách byly mírné, nebyla zaznamenána žádná vážná poškození. Zemětřesení si ale vyžádalo dva lidské životy. Podle televize Al-Džazíra je mezi mrtvými 21letá žena z Teheránu, které selhalo srdce. Druhou obětí je 60letý muž z města Damávand, který zemřel na poranění hlavy.

 

Dalších nejméně 22 lidí se zranilo, když v panice utíkali ze svých domovů do ulic. Přestože následky byly mírné, tři nemocnice v hlavním městě jsou pro jistotu v pohotovosti. Írán má bohaté zkušenosti se zemětřeseními, z nichž některá v minulosti byla ničivá.

 

 

V roce 2017 zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 7,3 stupňů Richterovy škály západní hranici Íránu a Iráku. Zemřelo tehdy přes 500 lidí a téměř osm tisíc se jich zranilo. Od začátku tisíciletí bylo zaznamenáno nejsilnější zemětřesení v roce 2003, kdy v Íránu zemřelo přes třicet tisíc lidí.

 

Nejsmrtelnějším zemětřesením byla pohroma v roce 1990, která si vyžádala 37 tisíc životů a přes sto tisíc zraněných. Zničeno bylo tenkrát 27 měst a téměř dva tisíce vesnic.

TN.cz