íránská armáda

Vojáci během cvičení zasáhli vlastní plavidlo raketou, 19 lidí zemřelo

Neštěstí při íranském vojenském cvičení
Zdroj: Profimedia
Téma:

Raketa vypálená při íránském vojenském cvičení omylem zasáhla jednu z podpůrných lodí. Incident si vyžádal život 19 námořníků, řada dalších jich utrpěla zranění.

Raketa vypálená při nedělním íránském vojenském cvičení v Ománském zálivu si sice našla svůj cíl, bohužel se však rozhodně nejednalo o zamýšlený cvičný terč. Střela trefila jednu z podpůrných lodí, jež se pohybovala nedaleko místa, který byl skutečně zaměřován. Incident si vyžádal život 19 námořníků, dalších 15 se zranilo. Informoval o tom portál BBC.

 

K nehodě došlo poblíž přístavu Jask asi 1270 kilometrů jihovýchodně od Teheránu. Raketa trefila loď Konarak, podpůrné plavidlo třídy Hendijan, které do vody umísťovalo cvičné cíle. Že šlo o nešťastnou náhodu potvrdila také iránská státní televize.

 

Zbloudilá střela zabila 19 námořníků, 12 účastníků cvičení bylo převezeno do nemocnice, tři další s lehkými zraněními byli ošetřeni přímo na místě. Konarak byla původem nizozemská loď dlouhá 47 metrů, která byla v provozu od roku 1988, v roce 2018 byla upravena aby mohla na moři odpalovat rakety. Posádku na ni obvykle tvoří 20 námořníků.

 

 

Irán jen zřídkakdy informuje o neúspěších při svých cvičeních, uvolněné zprávy dokládají závažnost cel nehody. Manévry pořádá nedaleko strategické úžiny Hormuz, odkud pochází 20 procent světové ropy. Islámská země má v posledních měsících velmi napjaté vztahy s USA, situace se vyhrotila poté, co prezident Donald Trump odstoupil od teheránské jaderné dohody a na zemi v roce 2018 uvalil tvrdé sankce.

TN.cz