ohromné škody

Apokalypsa po Ophelii: Tři mrtví, vyvrácené stromy a vichr 150 km/h

Téma:

Zuřivá bouře Ophelia se prohnala přes Britské ostrovy a vyžádala si tři lidské životy. Největší silou zasáhla Irsko. Vítr o rychlosti až 150 kilometrů v hodině lámal a vyvracel stromy, statisíce domácností skončily bez proudu. K odstraňování škod povolala tamní vláda i armádu.

Irsko a Británie se vzpamatovávají z úderu ex-hurikánu Ophelia, který bral životy, lámal stromy a zanechal za sebou ohromné škody.

 

První obětí hurikánu je zdravotní sestra Clare O., podle portálu Standard by právě dnes oslavila své 59. narozeniny. Zemřela poté, co na její auto spadl strom.

 

Kvůli popadaným stromům následně zemřel Michael P. z irského Cahiru, který se snažil ještě v době bouře odstranit z cesty spadlý kmen. Práce s motorovou pilou v prudkém větru se mu stala osudnou.

 

Živel si nakonec vyžádal život Fintana G (†33). z Ravensdale, když jeho auto kolem třetí hodiny odpoledne zavalil další strom. Otec dvou dětí neměl šanci strašlivou nehodu přežít.

 

"Ex-hurikán Ophelia způsobil během posledních 24 hodin mnoho poruch napříč Spojeným královstvím a Irskem. Tady je cesta, kterou se ubírala."

 

Velmi silný vítr lámal stromy, trhal střechy a odnášel vše, co mu stálo v cestě. Jen ve Skotsku přijala policie přes 190 hlášení o blokovaných cestách. Do odstraňování škod se pustily stovky hasičů i dobrovolníků, vláda povolala armádu, která už od rána zasahuje na mnoha místech Irska.

 

"Irské obranné síly a Civilní obrana Irska zasahují toto ráno na mnoha místech, které postihla bouře."

 

Kvůli bouři byla ochromena letecká, železniční i silniční doprava. Jen v Irsku musely aerolinky kvůli silnému větru zrušit přes 130 letů. I přes silný vítr několik letů vyrazilo na svou cestu.

 

"Poznámka pro sebe: Už nikdy nelítej během hurikánu. Ryanair let FR447. Vzlet byl nechutný, letadlo se kymácelo jako papírová vlaštovka. Dobrá práce, Pane Pilot," popsal svou zkušenost Aaron Flanagan na Twitteru.

 

 

Podle meteorologického ústavu Met Office se ale vítr rychle uklidňuje, teploty jsou po hurikánu o něco nižší, i tak jsou ale pro toto období nadprůměrné.

 

Nebe nad Londýnem i dalšími městy v jižní Anglii se kvůli bouři zbarvilo do oranžova a slunce do ruda. Za neobvyklým jevem stojí saharský písek v ovzduší, který vítr přihnal z Afriky.

 

Na pondělní reportáž TV Nova o bouři Ophelia se můžete podívat zde:


 

 

klma TN.cz