Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.2. 2019 17:48
Radikálové na lopatkách

ISIS na kolenou. Začal útok na poslední baštu teroristů!

Boje o Mosul - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Ještě nedávno teroristé z Islámského státu ovládali velké části Sýrie a Iráku. Nyní jsou obležení na titěrném kousku území na syrsko-iráckém pomezí a čelí drtivé ofenzívě, která začala v sobotu.

Syrské demokratické síly (Syrian Democratic Forces - SDF) ústy svého mluvčího Mustafy Baliho uvedly, že útok začal v sobotu poté, co oblast opustilo asi 20 tisíc civilistů.

 

Podle britského Guardianu se boje soustřeďují primárně na dvě vesnice v provincii Deir ez-Zor na syrsko-iráckých hranicích. Syrská koalice má také podporu amerických leteckých sil.

 

"Začala rozhodující bitva, která dorazí to, co zbývá z Islámského státu. Boje jsou velmi intenzivní - v oblasti zůstali ti nejzkušenější ozbrojenci bránící svou poslední baštu," popsal následně Bali.

 

Jednotky SDF postupují velmi obezřetně, aby se vyhnuly minám nastraženým islamisty. Ze vzduchu je kryjí americká letadla. Zatím není jasné, jak dlouho boje potrvají, americký prezident Donald Trump nicméně ve středu uvedl, že odhaduje, že ISIS ztratí veškeré území do konce příštího týdne.

 

 

Američané také uvedli, že Islámský stát ztratil přibližně 99,5 procenta svého někdejšího území a okupuje plochu přibližně pěti čtverečních kilometrů.

 

Aktivisté a místní ovšem varují, že radikálové mají stále síť spících buněk, která může povstat, pokud tlak poleví a rozpoutat partyzánskou válku.

pez TN.cz
Reklama