boje v sýrii

Blíží se zánik Islámského státu? Schyluje se k závěrečné bitvě!

Syrské milice podporované Spojenými státy oznámily konečnou fázi ofenzivy proti Islámskému státu. Radikálové stále ovládají provincii Dajr az-Zaur na východě země a právě tam se odehrají rozhodující boje.

Ještě na podzim roku 2014 ovládali radikálové v Iráku a Sýrii území o velikosti Velké Británie a brutálními popravami děsili svět. Mnohaměsíční boje s koalicí vedenou Spojenými státy a dalšími opozičními skupinami ale vedly k tomu, že v obou zemích už samozvaný Islámský stát přišel o 90 procent původní rozlohy. Teď mu hrozí naprosté zničení. 

 

Velení Syrských demokratických sil, tedy arabsko-kurdských milicí vzniklých za účelem porážky Islámského státu, oznámilo zahájení konečné fáze ofenzivy proti džihádistům, kteří na východě Sýrie stále operují. Do definitivní likvidace radikálů se zapojí i Spojené státy, které budou pozemní síly jistit ze vzduchu.

 

Hlavním cílem operace je na ropu bohatá provincie Dajr az-Zaur, poslední velká bašta Islámského státu v Sýrii. Vedle samotných bojů se ale chtějí Spojené státy ve spolupráci s Tureckem, Izraelem, Jordánskem a Libanonem zaměřit i na zabezpečení hranic.

 

 

"Budeme i nadále spolupracovat s Jordánským královstvím na ochraně jeho hranic. Nesmíme dovolit, aby se Sýrie znovu stala bezpečným útočištěm pro Islámský stát nebo jakoukoliv jinou teroristickou skupinu," uvedl ministr zahraničí Mike Pompeo. 

 

Šiky islámských radikálů v průběhu několika let intenzivních bojů dramaticky prořídly. Z původních 31 000 zbylo Islámskému státu v Iráku a Sýrii jen okolo 3 000 bojovníků.

mom/Petra Matýsková TN.cz