Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

poslední bašta

Islámský stát umírá. Po týdnu bojů padly dvě čtvrti města Rakká

Ofenzíva syrské armády v Aleppu pokračuje
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

Islámský stát dostává v Sýrii pořádně na frak. Po pouhém týdnu bojů padly dvě čtvrti města Rakká. V zemi je to poslední bašta Islámského státu. Přesto mohou podle odhadů armádních expertů trvat boje i měsíce.

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky, podporované koalicí v čele se Spojenými státy, dobyly druhou čtvrť v syrském městě Rakka. Podle agentury AFP to dnes jednotky oznámily ve svém prohlášení. Rakka je v Sýrii poslední baštou teroristického hnutí Islámský stát (IS).

 

"Hněv Eufratu osvobodil po dvou dnech bojů čtvrť Rumáníjá," uvedla aliance Syrské demokratické síly (SDF). Hněv Eufratu je kódové označení ofenzivy za osvobození města Rakka, která začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii, na město samotné udeřily před týdnem.

 

 

Jednotky SDF mají nyní v Rakce pod kontrolou dvě čtvrti: na severozápadě Rumáníju a na východním okraji města čtvrť Mašlab, kterou dobyly ve středu.

 

Boje o Rakku ale budou podle velitele koaličních jednotek, amerického generálporučíka Steva Townsenda "dlouhé a obtížné". Podle expertů mohou trvat několik měsíců.

 

 

Humanitární organizace tento týden opět upozornily na těžký úděl civilistů. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) boje o Rakku ohrožují na životě více než 40.000 dětí. Fond vyzval všechny strany konfliktu, aby umožnily civilistům bezpečný odchod.

 

Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) mají nyní lidé ve městě jen dvě možnosti: zůstat a čelit bombardování, nebo se pokusit uprchnout, přičemž ale musí projít minovými poli. IS totiž v přípravě na ofenzivu okolí města hustě zaminoval.

tn.cz / ČTK / gar