obchod s lidmi

Islámský stát vydal ceník otroků! Nejdražší jsou malé holčičky

Islámský stát
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Extremistická organizace Islámský stát zveřejnila ceník otroků se sazbami, za které si militanti mohou koupit zajaté ženy a děti.

O ceníku informovala v úterý zpravodajská televize Bloomberg s odvoláním na prohlášení zvláštní vyslankyně generálního tajemníka OSN pro oblast sexuálního násilí v konfliktech Zainab Banguraovej.

 

Banguraová uvedla, že během své dubnové cesty do Iráku získala kopii dokumentu vydaného IS, který obsahuje i uvedený ceník. Podle něj je zřejmé, že za nejvyšší cenu se prodávají přibližně roční děti. Kupujícími jsou buď kmenoví bojovníci Islámského státu, nebo zámožní zájemci z oblasti Blízkého východu.

 

Banguraová, která navštívila i Turecko a Jordánsko, si podle vlastních slov ověřila nejen pravost dokumentu a to, zda skutečně pochází z dílny IS, ale i to, zda jsou na něm uvedeny reálné ceny.

 

 

"S holčičkami obchodují jako s barely ropy," uvedla. "Jednu dívka může prodat a pak znovu koupit i pět šest mužů za sebou. Ti muži pak ty dívky odprodávají zpět jejich příbuzným za výkupné ve výši několika tisíc dolarů," uvedla dále Banguraová.

 

Podle Banguarovej za chlapce a dívky ve věku rok až 9 let zaplatí bojovníci IS v přepočtu přibližně 4000 korun. Cena za dospívající dívku je potom přibližně 3000 a za ženy ve věku nad 20 let ještě méně.

 

Jako první si z nabídky zajatce zdarma vybírají velitelé militantů, pak přijdou na řadu bohatí cizinci, kteří za některých otroky nabízejí i několik tisíc dolarů, a nakonec za ceníkové sazby nakupují řadoví bojovníci IS.

 

Banguraová, která je muslimka a v minulosti zastávala funkci ministryně zahraničí Sierry Leone, uvedla, že s Islámským státem, ovládajícím v Iráku a Sýrii území o rozloze přibližně 207 000 čtverečních kilometrů, nelze bojovat pomocí zavedených modelů účinných v boji s jinými militantními skupinami.

 

"Není to obyčejná skupina vzbouřenců. Toto je něco jiného. Je to kombinace konvenční armády a dobře vedeného a organizovaného státu. Vládní činitelé a experti se snaží pochopit, proč je Islámský stát tak úspěšný navzdory tomu, že porušuje všechna pravidla platná pro různé militantní skupiny, jako je snažit se splynout s místním obyvatelstvem, nebojovat proti armádě a nepokoušet se udržet dobyté území." Všechna tato pravidla už Islámský stát porušil, a navzdory své všeobecně známé krutosti stále do svých řad přitahuje tisíce zahraničních bojovníků.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO JE ODHALILO: Isis natáčí vraždy rukojmích v ateliérech?!

Angelina Jolie prozradila, co stojí za vzestupem ISIS!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
hel TN.cz