Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tlak na Kurdy

Islámský stát znovu útočí! Kurdové mají potíže udržet pozice

Bitva o Rakká, kurdské jednotky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS) zaútočili na pozice arabsko-kurdské koalice (SDF) v jihovýchodní Sýrii. V pátek to oznámil šéf mediálního oddělení SDF Mustafá Balí. Koalice upozornila, že v důsledku ohlášeného stažení amerických sil, které byly dosud spojenci SDF, nebude toto uskupení schopno dál úspěšně bojovat proti IS.

Turecký ministr zahraničí odpoledne oznámil, že turecká armáda odložila plánovanou operaci proti syrským kurdským bojovníkům, aby se vyvarovala střelbě na stahující se americké vojáky, uvedla agentura Reuters.


SDF, v níž mají převahu Kurdové, se zasadila o porážku IS v Sýrii. Zbytky teroristů zůstávají ale stále na východě země. Americký prezident Donald Trump dospěl k závěru, že je IS poražen a ve středu ohlásil, že ze Sýrie americké vojáky stáhne.

 


Kurdové tvrdí, že bude následovat protikurdská turecká ofenziva, která odčerpá jejich síly z boje proti IS. Pohrozili také, že nebudou schopni dál střežit stovky zadržených bojovníků IS a jejich rodiny.


Balí řekl, že boje v Hadžínu, který leží ve východní provincii Dajr az-Zaur, jsou velmi tvrdé. "IS zahájil velký útok, odehrávají se tvrdé boje. Naše jednotky zatím osvobodily jen 35 procent Hadžínu," sdělil.

 


Ilhám Ahmadová z politického oddělení SDF v pátek řekla, že koalice nebude schopna udržet frontové linie s IS v provincii Dajr az-Zaur, protože bude nucena se přesunout k turecké hranici v očekávání tureckého útoku.


Turecko řadí milice syrských Kurdů stejně jako tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK) k teroristickým organizacím. Ankara si nepřeje, aby Kurdové působili v blízkosti turecké hranice.

 


Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pátek v rozhovoru pro tureckou státní televizi řekl, že Ankara odložila plánovanou operaci proti SDF na severovýchodě Sýrie, aby omylem nestřílela na stahující se americké vojáky.


Záměr zahájit vojenskou operaci proti kurdským milicím Turecko nepřehodnotilo, zdůraznil ministr Çavuşoglu. Poznamenal ale, že plán stažení amerických vojáků bude v lednu projednán ve Washingtonu.


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek při obchodním jednání v Istanbulu oznámil, že se americký prezident Donald Trump rozhodl stáhnout americké vojáky ze Sýrie poté, co ho Turecko ujistilo, že je schopno zničit pozůstatky IS v Sýrii jen s logistickou podporou Spojených států. Erdogan podle agentury AP také řekl, že Turecko má v plánu zlikvidovat i kurdské milice, které považuje za teroristickou organizaci.

 


Ahmadová ze SDF v pátek v Paříži mezitím požádala Francii, aby v Sýrii po odchodu USA hrála větší roli, což podle AP zdůvodnila tím, že pro Francii, jakožto člena NATO je "morální povinností" zabránit útoku Turecka na Kurdy.


Poradci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se setkali s delegací SDF a přislíbili jí pomoc a solidaritu, zároveň jí "vysvětlili rozhovory, které Francie vedla s americkými úřady o pokračování bojů proti IS," uvedl podle Reuters představitel Elysejského paláce.
 

ČTK