Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2018 21:30
Uprchlická krize

Loď plnou migrantů nechtěli nechat přistát! Pomohli Španělé

Zdroj: TV Nova

Itálie v neděli nepovolila lodi se 629 migranty zakotvit v jednom z italských přístavů. Požádala Maltu, aby migranty převzala. Malta uvedla, že se sporem nemá nic společného. Migrantům se nakonec rozhodlo pomoci Španělsko.

O celé situaci a důvodech, proč nechce loď do přístavu pustit, informoval ministr vnitra Matteo Salvini na svých internetových účtech. "A dost. Záchrana života je sice povinnost, ale udělat z Itálie obrovský uprchlický tábor nikoli. Itálie už nebude dál přikyvovat a poslouchat," píše Salvini. 

 

"Malta nikoho nepřijímá. Francie lidi posílá zpět, Španělsko chrání své hranice se zbraněmi. Ode dneška Itálie bude také říkat NE na obchodování s lidmi a byznysu ilegální imigrace," vysvětluje ministr vnitra a uzavírá celé prohlášení na sociálních sítích hashtagem "uzavřené přístavy".

 

 

Loď Aquarius má pod sebou nezisková organizace SOS Mediterraneé a je na ní přesně 629 imigrantů, z toho 123  nezletilých bez doprovodu, 11 dětí a 7 těhotných žen.

 

Charita uvedla, že uprchlíci pochází ze subsaharské Afriky a nalodili se při šesti záchraných akcích u libyjského pobřeží. Několik set migrantů zachránila právě italská pobřežní stráž, která je dopravila na loď Aquarius.

 

 

Malta se ke konfliktu staví tak, že nespadá do její kompetence. Vzhledem k tomu, že vše nastalo v mezinárodních vodách Lybie a koordinovala je Itálie bude Malta respektovat i nadále mezinárodní právo.

 

 

Radikální rozhodnutí nového ministra vnitra a šéfa krajně pravicové Ligy Salviniho souvisí i s voliči. Těm slíbil, že zastaví příval migrantů do Itálie a tak se začal činit. 

 

Napsal dopis vládě na Maltě, v němž prosí, aby uprchlíky přijali právě tam. Zároveň plánuje s Protiimigrační Ligou, kterou vede, prosadit masové deportace uprchlíků. Bude se to týkat hlavně těch, kteří žijí v Itálii bez patřičných dokumentů. Salvini si učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně a teď chce slibu dostát.

 

 

Na lodi pomalu docházejí zásoby a lidé potřebují pomoc. Možná právě proto přijmout loď nabídli dva starostové španělských měst - Barcelony a Valencie. Starostka katalánské metropole Barcelony Ada Colauová  dokonce vyzvala  nového španělského premiéra Pedra Sáncheze, aby přehodnotil migrační politiku svého předchůdce a loď s více než 600 migranty přijal.

 

"Barcelona je připravena pomoci svým přístavem a obyvateli," nechala se se slyšet Colauová a loď s migranty opravdu přijme. 

mk TN.cz
Reklama