města v troskách

SMUTEK V ITÁLII: Záchranáři stále vytahují další těla, obětí je už 290

Téma:

V celé Itálii dnes lidé drží státní smutek za 290 lidí, kteří zemřeli při středečním zemětřesení. V zemi platí od pátku výjimečný stav, i když se od středy nenašel v sutinách žádný přeživší, pátrací akce v troskách domů stále pokračují. Italští záchranáři v sobotu vyprostili další těla, počet obětí tak opět vzrostl. Na obnovu nejhůře postižených oblastí bylo vyčleněno 50 milionů eur.

Záchranné práce stěžují následné otřesy, které jsou dozvukem masivního zemětřesení o síle 6,2 stupňů. Jeden ze silnějších otřesů poškodil klíčový most do nejhůře postiženého města Amatrice. "Doufáme, že most vydrží, jinak bude město odříznuté z obou stran," uvedl výpověď starosty města Sergia Pirozziho portál BBC.

 

Italští záchranáři v sobotu vyprostili z trosek další těla, počet obětí středečního zemětřesení se tak opět zvýšil. Mrtvých je nyní 290, uvedly italské úřady. Nejvíce zasaženo bylo město Amatrice, kde přišlo o život 230 lidí, dalších 11 jich zahynulo v Accumoli a 49 ve městě Arquato del Tronto. Zraněno bylo 387 lidí.

 

 

Obyvatelé italského regionu, který byl zemětřesením nejvíce zasažen, informovali o další sérii následných otřesů, které zaznamenali během noci. Ty nejintenzivnější byly o síle 4,2 stupně.

 

Celá země si dnes připomíná oběti zemětřesení, vlajky jsou vytažené jen zpola. Italský premiér Matteo Renzi se dnes účastní státních pohřbů obětí z oblasti Arquata. První pohřeb oběti v Amatrice se konal již v pátek. Těla pozůstalých byla podle BBC přesunuta do provizorní márnice ve městě Riety, kde je identifikují pozůstalí.

 

 

Při zemětřesení bylo zraněno nejméně dalších 388 lidí, kteří se léčí v nemocnicích. Více než 2000 Italů přišlo o domov. Pro ně civilní obrana a dobrovolníci zřídili dočasné kempy v nejhůře postižených oblastech.

 

 

Italská civilní obrana uvedla pro CNN, že se pokouší lidi bez domova co nejdříve přestěhovat, protože se počasí v horách rychle ochlazuje.

 

Počet obětí se začíná zastavovat, nicméně záchranné práce stále nekončí, i když se s dalším časem možnost na přežití v sutinách rozbořených domů stále snižuje. " Záchranáři moc dobře ví, že závodí s časem," uvedl pro CNN korespondent Frederik Pleitgen, který popsal záchranné akce jako velmi dobře organizované.

 

GALERIE: Italské město Amatrice před a po zemětřesení

1
/
6
Zdroj: Profimedia, Google Street View
Italské město Amatrice před a po zemětřesení - 1

 

Vláda nyní čelí kritice kvůli nedostatečné připravenosti po ničivém zemětřesení o síle 6,3 stupně v roce 2009 blízko města L'Aquila, které si vyžádalo téměř 300 lidských životů a více než 1000 lidí bylo zraněno.

 

Pohřeb obětí zemětřesení v Itálii:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz